Haben Sie irgendwelche Fragen? Sie benötigen Hilfe?Rufen Sie +48 518 075 074 an

Nowoczesnymi osłonami przeciwsłonecznymi takimi jak markizy można sterować na kilka sposobów. Jeśli masz wątpliwości jaki model markizy wybrać zobacz nasz artykuł o rodzajach markiz.

Markizy możemy zwijać oraz rozwijać ręcznie za pomocą korby, lub elektrycznie -najczęściej za pomocą pilota.


1. Sterowanie markizą | Rodzaje sterowania markizą :

  • Napęd ręczny – sterowanie za pomocą korby, która może być o długości 150, 180 lub 220 cm. Korbą możemy sterować pod dowolnym kątem, oraz w każdej chwili można ją „odpinać” i „wypinać” z oczka przegubu, tak by nie przeszkadzała w użytkowaniu przestrzeni pod markizą.

Markiza Presto ze sterowaniem ręcznym

  • Napęd elektryczny – czyli  silnik elektryczny, który zamontowany jest na stałe wewnątrz rury nawojowej (niewidoczny z punktu widzenia użytkownika). Wybierając markizę z napędem elektrycznym, sterujemy nią przy pomocy klawisza przewodowego lub bezprzewodowej automatyki, np. przy różnego rodzaju pilotów lub przy użyciu smartfona. Istnieje również możliwość zastosowania czujników pogodowych np: czujnika wiatru, który zwinie markizę przy większym wietrze.

2. Jakie rozróżniamy silniki do markiz?

napedy do markiz, markiza elektryczna, markiza z awaryjnym otwieraniem, markiza z napędem, markiza z silnikiem, silniki somfy, silniki markizowe somfy, silniki do markiz somfy, silnik do markizy somfyZnajdujące się w naszej ofercie silniki do markiz możemy podzielić ze względu na sposób podłączenia na trzy opcje:

  • Opcja 1. to silnik który sterowany jest tradycyjnym przewodowym klawiszem (góra-dół). Przewód wyprowadzony z silnika (4 żyły), doprowadzamy do Klawisza (a) a następnie zasilamy go napięciem (c) 230v.
  • Opcja 2. to zastosowanie automatyki z centralką zewnętrzną. Przewód wyprowadzony z silnika, łączymy z centralką (g) a następnie doprowadzamy przewód od centralki do źródła zasilania (c) 230v. W większości przypadków centralka jest na tyle mała, że z łatwością możemy ją np. zamocować pod konstrukcją markizy tak aby była mało widoczna.
    Centralka służy nam do komunikacji między markizą a zewnętrznymi nadajnikami np. pilotem (d), czujnikiem wiatru/wstrząsu (f),(e) itp. Do dowolnego silnika możemy dobrać dowolną markę automatyki tzn. centralka jak i automatyka nie musi być tego samego producenta co silnik markizy.
  • Opcja 3. O ile w opcji 1 oraz 2 występują te same silniki tylko z różnym podłączeniem (centralką lub klawiszem) to w przypadku opcji 3 występuje tu już zupełnie inny silnik, który ma fabrycznie wbudowaną centralkę.Nadajniki i czujniki pogodowe (f),(d),(e) komunikują się z nią radiowo. Przy opcji 3 należy pamiętać, że jeśli zakupimy silnik z wbudowaną centralką określonego producenta np. Somfy, to już piloty jak i czujniki muszą również pochodzić od tego samego producenta.

 

3. Jaka jest różnica między silnikiem z awaryjnym otwieraniem a bez awaryjnego otwierania?

Silnik z awaryjnym otwieraniem to silnik, który posiada możliwość ręcznego zwinięcia markizy w razie np. braku prądu. Silnik z awaryjnym otwieraniem posiada tzw. hak-oczko w który w razie potrzeby, mocujemy korbę aby zwinąć tkaninę. Korba (b) nie jest na stałe przytwierdzona do haka silnika. Wpinamy ją tylko podczas zwijania/rozwijania.

Natomiast silnik bez awaryjnego otwierania nie posiada funkcji ręcznego zwijania. Jeśli nastąpi np. brak prądu, nie będziemy mogli w żaden sposób zwinąć/rozwinąć markizy. Silniki markizy (a) są fabryczne zamontowane w rurze nawojowej markizy. Jako użytkownicy, widzimy tylko przewód silnika, który może znajdować się z prawej lub lewej strony markizy (w zależności od wyboru strony sterowania).

4. Jaka jest różnica między silnikiem bez centralki a silnikiem z wbudowaną centralką?

Opcje A i B dotyczą silnika bez wbudowanej centrali i różnią się tylko sposobem obsługi.

Opcja A przedstawia sterowanie za pomocą przełącznika klawiszowego (a). Jest to najprostsza opcja obsługi silnikiem.

W opcji B sterowanie markizy odbywa się za pomocą centralki sterującej (g) (system bezprzewodowy). Centralka jest zazwyczaj bardzo mała i umieszcza się ją (zazwyczaj przykleja) do tylnej części konstrukcji markizy. Do centralki (g) doprowadzamy przewód od markizy oraz zasilanie 230v (c).

Pilot ścienny lub przenośny, łączy się bezprzewodowo z centralką markizy, a ta daje odpowiedni komunikat o zwinięciu lub rozwinięciu markizy. Centralka może również odbierać sygnały z różnych czujników pogodowych np. czujnik wiatru lub wstrząsu.Przy zewnętrznym podłączeniu centralki (Opcja B), możemy zastosować silnik dowolnego producenta a centralka sterująca (automatyka), może być zupełnie innej firmy.

Opcja C dotyczy silnika z wbudowaną centralką. Główna różnica między tym silnikiem a silnikiem z Opcji A,B jest taka, że posiada on już na stałe wbudowaną centralkę (h) (jest ona wbudowana w wewnętrzną część silnika i jest z nim zespolona). W tym przypadku, z markizy wyprowadzony jest tylko przewód zasilający, który należy doprowadzić do zasilania (c). Silnik z wbudowaną centralką, łączy się bezprzewodowo z z pilotami oraz czujnikami pogodowymi.

Inaczej niż w przypadku Opcji B, jeśli wybierzemy silnik danego producenta, to wybrana automatyka musi być również z tej samej marki/serii

Przykład 1: wybraliśmy silnik z wbudowaną centralką Somfy RTS – w tym przypadku możemy zastosować tylko piloty, czujnik z serii Somfy RTS.

Przykład 2: w wybraliśmy silnik z wbudowaną centralką Somfy IO – w tym przypadku możemy zastosować tylko piloty, czujnik z serii Somfy IO.


5. Czy do silnika można doinstalować pilot i czujniki pogodowe?

Bez względu na rodzaj silnika, możemy zawsze doinstalować dowolnego pilota lub automatykę pogodową. Pilot (d) łączy się radiowo z centralką (b), która podaje sygnał do markizy o jej zwinięciu lub rozwinięciu. Na podobnej zasadzie działają czujniki pogodowe np. wiatru(e) lub wstrząsu (f) Podczas silnego wiatru-czujnik drogą radiową podaje sygnał do centralki o zwinięcie markizy.

Czujniki pogodowe mają za zadanie zabezpieczyć markizę przed uszkodzeniami lub zniszczeniem w wyniku mocnych podmuchów wiatru. Oznacza to, że czujniki pogodowe dbają o bezpieczeństwo nas użytkowników.

Do najczęściej stosowanych można zaliczyć czujniki wiatrowe, które chronią markizę przed nadmiernymi podmuchami wiatru, automatycznie je zwijając:

  • czujniki wiatru
  • czujniki wstrząsu

Somfy czujnik wiatrowy Eolis WireFree io 1816084

Innym rodzajem czujnika pogodowego jest czujnik słoneczny, który dba o nasz komfort i wygodę.  Czujnik powoduje automatyczne otwarcie markizy w wyniku zbyt intensywnego nasłonecznienia tarasu.

Zabezpiecza nas  przed nadmiernym nagrzaniem, tarasu lub salonu. Jest to bardzo przydatny czujnik, który za nas zabezpieczy nasz taras przed gorącem.


6. Czy mogę sterować więcej niż jedną markizą jednym pilotem?

Tak,  jak najbardziej można sterować jednym pilotem więcej niż jedną markizą. Należy wtedy dobrać odpowiedni napęd  Yooda lub Somfy, i do tego zastosować odpowiedni pilot, który musi posiadać właściwą ilość kanałów.

Najczęściej stosowane piloty wielokanałowe to:


7. Jak sterować markizą? | Czy markizą można sterować za pomocą smartfona ?

Tak, markizą można sterować za pomocą Smartfona. Niezbędny jest tutaj napęd (silnik)  i automatyka (pilot) firmy Somfy. Markiza łączy się ze smartfonem za pomocą centrali  Coonexoon  lub Tahoma.Za pomocą zainstalowanej aplikacji w telefonie, można sterować markizą, ale również innym urządzeniami np: bramami, roletami, żaluzjami , pergolami itp. Dzięki takim rozwiązaniom można rozpocząć budowę inteligentnego domu.


8. Jak zabezpieczyć markizę z napędem ręcznym przed wiatrem ?

Podpory teleskopowe pozwalają na łatwe zabezpieczenie markizy przed niesprzyjającą pogodą. Po zamontowaniu podpór markiza jest bardziej odporna na podmuchy wiatru.

Uwaga! Użycie podpory teleskopowej wyklucza jednoczesne użycie czujników, należy je wcześniej wyłączyć.

W naszej ofercie znajdą Państwo dwa rodzaje podpór do markiz Selt:

Odwiedź nas na Facebooku. Zobacz nasz kanał na YouTube.

Zapisz do PDF

Trwa generowanie dokumentu, poczekaj chwilę

Back Zapisz do PDF
Your cart email sent successfully :)