silniki do markiz – dane techniczne

 

1. Jaka jest różnica między silnikiem z awaryjnym otwieraniem a bez awaryjnego otwierania?

silnik bez_awaryjnego otwierania, napęd z awaryjnym otwieraniem, Napęd elektryczny do markiz, silnik elektryczny, silnik z awaryjnym otwieraniem, markizy awaryjne otwieranie, silnik markizySilnik z awaryjnym otwieraniem to silnik, który posiada możliwość ręcznego zwinięcia markizy w razie np. braku prądu. Silnik z awaryjnym otwieraniem posiada tzw. hak-oczko w który w razie potrzeby, mocujemy korbę aby zwinąć tkaninę. Korba (b) nie jest na stałe przytwierdzona do haka silnika. Wpinamy ją tylko podczas zwijania/rozwijania. Natomiast silnik bez awaryjnego otwierania nie posiada funkcji ręcznego zwijania. Jeśli nastąpi np. brak prądu, nie będziemy mogli w żaden sposób zwinąć/rozwinąć markizy. Silniki markizy (a) są fabryczne zamontowane w rurze nawojowej markizy. Jako użytkownicy, widzimy tylko przewód silnika, który może znajdować się z prawej lub lewej strony markizy (w zależności od wyboru strony sterowania).

2. Jaka jest różnica między silnikiem bez centralki a silnikiem z wbudowaną centralką?

silnik do markiz z wbudowaną centralką, Napęd bez wbudowanej centralki, rura nawojowa markizy, silnik do markiz, silnik markizy z korbąRysunek Opcja A i Opcja B, przedstawia ten sam silnik bez wbudowanej centralki. Rysunki różnią się tylko sposobem jego obsługi. W przypadku Opcji A, pokazane jest sterowanie silnikiem za pomocą najprostszego przełącznika klawiszowego (a) (w cenie ok. 30zł). Jest to najprostsza opcja obsługi silnikiem. Trzeba pamiętać tylko o tym, że niestety wymaga pełnego okablowania, tzn. przewód który jest wyprowadzony z markizy, musi trafić do przełącznika na ścianie, a do przełącznika należy doprowadzić napięcie 230v (c). Rysunek Opcja B przedstawia taki sam silnik jak w Opcji A, z tą różnicą, że tu sterowanie markizy odbywa się za pomocą centralki sterującej (g) (system bezprzewodowy). Centralka jest zazwyczaj bardzo mała i umieszcza się ją (zazwyczaj przykleja) do tylnej części konstrukcji markizy. Do centralki (g) doprowadzamy przewód od markizy oraz zasilanie 230v (g). Pilot ścienny lub przenośny, łączy się bezprzewodowo z centralką markizy, a ta daje odpowiedni komunikat o zwinięciu lub rozwinięciu markizy. Centralka może również odbierać sygnały z róznych czujników pogodowych np. czujnik wiatru lub wstrząsu. Ważną kwestią jest dobór producentów silników/centralek. Przy zewnętrznym podłączeniu centralki (Opcja B), możemy zastosować silnik dowolnego producenta a centralka sterująca (automatyka), może być zupełnie innej firmy. przykład1 . Wybrany silnik to Somfy bez wbudowanej centralki a wybrana automatyka pochodzi z firmy Yooda (centralka (g), pilot (d), czujnik (e) ), przykład2 . Wybrany silnik to AXIS NHK bez wbudowanej centralki a wybrana automatyka pochodzi z firmy Somfy (centralka, pilot, czujnik). Jest tylko jeden warunek, że jeśli wybierzemy centralkę np. z firmy Somfy to oczywiście pilot oraz inne czujniki muszą być też tego samego producenta (np. nie możemy sterować centralką Somfy, pilotem firmy Yooda).

Opcja C pokazuje nam już zupełnie inny silnik, z wbudowaną centralką. Główna różnica między tym silnikiem a silnikiem z Opcji A,B jest taka, że posiada on już na stałe wbudowaną centralkę (h) (jest ona wbudowana w wewnętrzną część silnika i jest z nim zespolona). W tym przypadku, z markizy wyprowadzony jest tylko przewód zasilający, który należy doprowadzić do zasilania (c). Silnik z wbudowaną centralką, łączy się bezprzewodowo z z pilotami oraz czujnikami pogodowymi. Inaczej niż w przypadku Opcji B, jeśli wybierzemy silnik danego producenta, to wybrana automatyka musi być również z tej samej marki/serii. Przykład1 – wybraliśmy silnik z wbudowaną centralką Somfy Rts – w tym przypadku możemy zastosować tylko piloty, czujnik z serii Somfy Rts.  Przykład2 – wybraliśmy silnik z wbudowaną centralką Somfy IO – w tym przypadku możemy zastosować tylko piloty, czujnik z serii Somfy IO.

3. Jak podłączyć silnik elektryczny? Jakie rozróżniamy silniki do markiz?

napedy do markiz, markiza elektryczna, markiza z awaryjnym otwieraniem, markiza z napędem, markiza z silnikiem, silniki somfy, silniki markizowe somfy, silniki do markiz somfy, silnik do markizy somfySamo podłączenie silnika jest czynnością dosyć prostą. Każdy silnik ma zazwyczaj wyprowadzone 4 przewody, które w zależności od sposobu sterowania (klawiszem przewodowym lub radiowo pilotem) podłączamy do centralki lub bezpośrednio do źródła zasilania. Zasadniczo rozróżniamy 3 typy podłączeń silnika. Opcja1. to silnik który sterowany jest tradycyjnym przewodowym klawiszem (góra-dół). Przewód wyprowadzony z silnika (4 żyły), doprowadzamy do Klawisza (a) a następnie zasilamy go napięciem (c) 230v. Opcja2. to zastosowanie automatyki z centralką zewnętrzną (najbardziej polecana i wybierana opcja). Przewód wyprowadzony z silnika, łączymy z centralką (g) a następnie doprowadzamy przewód od centralki do źródła zasilania (c) 230v. W większości przypadków centralka jest na tyle mała, że z łatwością możemy ją np. zamocować pod konstrukcją markizy tak aby była mało widoczna. Centralka służy nam do komunikacji między markizą a zewnętrznymi nadajnikami np. pilotem (d), czujnikiem wiatru/wstrząsu (f),(e) itp. Do dowolnego silnika możemy dobrać dowolną markę automatyki tzn. centralka jak i automatyka nie musi być tego samego producenta co silnik markizy. Opcja3. O ile w opcji 1 oraz 2 występują te same silniki tylko z różnym podłączeniem (centralką lub klawiszem) to w przypadku opcji 3 występuje tu już zupełnie inny silnik, który ma fabrycznie wbudowaną centralkę. Jest ona zespolona z silnikiem na stałe. Nadajniki i czujniki pogodowe (f),(d),(e) komunikują się z nią radiowo. Przy opcji 3 należy pamiętać, że jeśli zakupimy silnik z wbudowaną centralką określonego producenta np. Somfy, to już piloty jak i czujniki muszą również pochodzić od tego samego producenta.

4. Czy do silnika można doinstalować pilota i czujniki pogodowe?

silniki do markiz, silnik do markizy selt, markizy sterowanie bezprzewodowe, markiza pilot bezprzewodowy, markizy silnik z centralką, markizy silnik radiowy, Silniki do markiz schamaty techniczne Jeśli zakupiliśmy silnik bez wbudowanej centralki (patrz powyżej pkt3 opcja A,B) to zawsze możemy doinstalować do niego dowolną automatykę tzn. centralkę, nadajniki i czujniki pogodowe. Silnik nie musi być tej samej marki co automatyka. Możemy np. sterować markizą tradycyjnym przełącznikiem klawiszowym, a po czasie rozbudować system o centralkę i odpowiednie nadajniki oraz czujniki. W przypadku gdy zakupiliśmy silnik w wbudowaną centralką (patrz pkt 3 opcja C) możemy tylko dokupić/rozszerzyć instalację o dowolnego pilota oraz czujnik pogodowy (z tej samej serii/marki co zakupiony silnik).

5. Jaki mamy rodzaj automatyki do markiz?

yooda somfy nice, automatyka do markiz, piloty do markizy, czujnik wiatru, czujnik wstrząsu, e-markizy somfy, e-markizy nice, e-markizy automatyka

Jeśli silnik markizowy, nie ma fabrycznie wbudowanej centralki, możemy do niego doinstalować dowolną automatykę określonego producenta. Proponujemy Państwu trzech najbardziej popularnych i sprawdzonych producentów automatyki tj. Yooda, Somfy, Nice. Pełną ofertą można zobaczyć Klikając tutaj

 

6. Szczegółowe schematy podłączeń silników.

napędy do markiz, markiza z napędem, silniki do markiz, markizy silnikowe, markiza z silnikiem OPCJA 1. Najprostszym sposobem do sterownia silnikiem jest wykorzystanie typowego przełącznika klawiszowego (tzw. roletowego góra-dół). Przełącznik łączymy przewodowo. Główny przewód silnika (s) markizy ma wyprowadzone 4cienkie przewody (1,2,3,4). Przewody (3) i (4) to tzw. “faza”, które łączymy bezpośrednio z przełącznikiem (a). Zazwyczaj przewód brązowy (3) zwija markizę, a przewód czarny (4) rozwija (w zależności od partii silników przewody mogą te działać również odwrotnie). Następnie od przełącznika, doprowadzamy przewód (5) bezpośrednio pod zasilania 230v. Przewody (1) zero robocze i (2) zero ochronne łączymy bezpośrednio z głównego przewodu markizy do zasilania 230v. Aby powiększyć schemat Kliknij tutaj

markiza z wbudowanym silnikiem, markizy domówienie silnika, napędy markizowe, jaki napęd do markizyOPCJA 2 .Najczęściej stosowanym wariantem jest opcja 2 z zewnętrzną centralką. Główny przewód silnika (s) markizy ma wyprowadzone 4cienkie przewody (1,2,3,4). Przewody (3) i (4) to tzw. “faza”, które łączymy bezpośrednio do centralki (g). Zazwyczaj przewód brązowy (3) zwija markizę, a przewód czarny (4) rozwija (w zależności od partii silników przewody mogą te działać również odwrotnie). Przewody (1) zero robocze i (2) zero ochronne również doprowadzamy do centralki. Następnie zasilamy centralkę typowym przewodem 3-żyłowym. Przewody (1),(2),(3) łączymy z centralki do zasilania 230v. Centralka (g) jest na tyle mała (zazwyczaj wielkości paczki zapałek), że z łatwością możemy ją zainstalować w dowolnym, dogodnym miejscu (np. ukryć na belce markizy). Centralka łączy się bezprzewodowo z różnymi nadajnikami np. pilotem ściennym, przenośnym oraz z czujnikami pogodowymi np. czujnikiem wiatru, słońca, wstrząsu. Ważny jest również fakt, że użyta centralka nie musi być tego samego producenta co silnik markizy. Mogą to być zupełnie różne marki produktów. Ważne jest tylko to aby wybrana centralka jak i wszystkie nadajniki, czujniki, pochodziły z jednej firmy.

silnik do markizy selt, markizy sterowanie bezprzewodowe, markiza pilot bezprzewodowy, markizy silnik z centralką, markizy silnik radiowy, Silniki do markiz schamaty techniczneOPCJA 3. Przy tej opcji, centralka (g) jest wbudowana w silnik (s) i jest całkowicie niewidoczna. Nie można jej również wymienić itp. Jest częścią składową silnika. Podłączenie markizy przy tym wariancie jest najprostsze. Ogranicza się jedynie do doprowadzenia przewodu głównego markizy do zasilania 230v (żyły (1),(2),(3)). Centralka łączy się bezprzewodowo z różnymi nadajnikami np. pilotem ściennym, przenośnym oraz z czujnikami pogodowymi np. czujnikiem wiatru, słońca, wstrząsu. Jeśli zakupimy markizę z silnikiem np. producenta X to wszystkie zewnętrzne nadajniki i czujniki, również muszą pochodzić od producenta X.

7. Co lepiej wybrać? Czujnik wiatru czy czujnik wstrząsu?

 

czujnik wiatru markizy, czujnik wstrząsowy markizy, czujnik słoneczny markizy, automatyczne zwijanie markizy, automatyczne rozwijanie markiz

Jeśli do silnika markizy podłączymy centralkę (lub jest wbudowana w silnik) to możemy doinstalować dodatkowe czujniki pogodowe np. czujnik wiatru lub wstrząsowy. Oba czujniki pełnią podobną funkcję. Poniżej parę wskazówek które być może pomogą w dokonaniu wyboru.

*** Czujnik wiatru łączy się radiowo z centralką. Posiada on regulację siły wiatru, która ma zwinąć markizę. Gdy zostanie osiągnięta odpowiednia prędkość wiatru, czujnik wysyła sygnał do centralki aby zwinąć markizę. Standardowy czujnik wiatru jest bezprzewodowy (łączy się radiowo z centralką) ale wymaga oddzielnego zasilania 230v. Droższe modele mogą mieć własne zasilanie solarne i nie wymagają zewnętrznego zasilania. Ponadto czujniki wiatrowe mają zazwyczaj zintegrowany czujnik słońca, który pełni funkcję rozwijania lub zwijania markizy w zależności od natężenia światła (ma możliwość płynnej regulacji)

*** Czujnik wstrząsowy łączy się bezprzewodowo z centralką markizy i podczas drgań markizy (np. przedniej belki) wysyła sygnał do centralki aby automatycznie zwinąć markizę. Czujnik ten zazwyczaj przyklejamy do przedniej belki markizy. Ma on własne zasilanie bateryjne i nie wymaga okablowania. Ponadto czujnik posiada regulację poziomu natężenia drgań, przy których markiza zostanie zwinięta.