MARKIZY TARASOWE – Najczęściej zadawane pytania

1. Czym generalnie różnią się markizy i jaki model wybrać?

W uproszczeniu, oferowane przez nas markizy różnią się głównie konstrukcją. Można je podzielić na:
* markizy eco – markizy o standardowych wymiarach z lekką konstrukcją. Występują tylko z konstrukcją w kolorze białym.
* markizy bez kasety (z możliwością dokupienia półkasety) – np. modele silver, malta, australia, jamaica i inne. Belka nawojowa, na którą zwija się tkanina markizy jest odsłonięta, opcjonalna półkaseta markizy chroni zwiniętą tkaninę przed warunkami atmosferycznymi od góry oraz po bokach. Konstrukcja markizy malowana jest na jeden z min. 5 rożnych kolorów, wzornik poszyć to ponad 100 wzorów jednolitych oraz w paski. Markiza bez kasety produkowana na wymiar. Szerokość max to 7m.
* markizy z pełną kasetą (odpowiednio droższe). Kaseta ma za zadanie chronić tkaninę przed zabrudzeniem. Kasety różnią się od siebie konstrukcją oraz stopniem zasłonięcia zamkniętej markizy. Przykładowe modele to : exklusive, palladio, dakar i inne. Ich konstrukcja malowana jest na jeden z minimum 5 rożnych kolorów. Markiza z kasetą produkowana jest na wymiar. Szerokość max to 7m.
* markizy duże xxl – są to modele z szerokością powyżej 7m (nawet do 21m). Modele markiz różnią się od siebie konstrukcją oraz dostępnymi szerokościami i wysięgami. Zobacz wsztstkie dostępne markizy xxl.

2. Jak mogę sterować markizą?

Markizy występują standardowo z napędem ręcznym. Korba nie jest na stałe przytwierdzona do markizy. Korbą możemy sterować pod dowolnym kątem, oraz w każdej chwili można ją „odpinać” i „wypinać” z oczka przegubu, tak by nie przeszkadzała w użytkowaniu przestrzeni pod markizą. Drugim sposobem sterowania markizą jest napęd elektryczny. Jest to inaczej silnik elektryczny, który zamontowany jest na stałe wewnątrz rury nawojowej (niewidoczny z punktu widzenia użytkownika). Wybierając markizę z napędem elektrycznym, sterujemy nią przy pomocy klawisza przewodowego lub bezprzewodowej automatyki, np. pilot, czujniki pogodowe. Wiele markiz posiada dostępną opcję zamontowania silnika elektrycznego z awaryjnym otwieraniem markizy, czyli dodatkowo wyposażonego w korbę.

Markiza z czujnikiem wiatru dostępna jest tylko przy sterowaniu elektrycznym. Posiadając markizę z silnikiem elektrycznym, możemy doposażyć ją w automatyczny czujnik wiatru lub czujnik wstrząsu, które zwiną markizę przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

3. Mam warstwę ocieplenia np. Styropian 15cm. Jak mogę zamontować uchwyty markizy?

Przy zastosowaniu kotwy chemicznej z prętami o odpowiedniej długości uwzględniającej grubość ocieplenia, możemy bez problemu zamontować markizę np. na styropian (bez wycinania w nim otworów). Przykładowe instrukcje montażu dostępne są na stronach poszczególnych markiz.

4. Czy montaż jest skomplikowany?

Montaż markizy w zasadzie jest bardzo prosty i ogranicza się właściwie do zamocowania uchwytów np. na ścianie lub suficie. Dostarczona przez nas markiza jest już w całości skręcona i wyregulowana. Pozostaje więc zamocowanie uchwytów oraz zawieszenie na nich markizy. W razie potrzeby możemy również dowolnie ustawiać kąt pochyłu. W przypadku markizy elektrycznej, elektryk musi podłączyć zawieszoną już markizę do zasilania. Po podłączeniu silnika markizy, pozostaje jedynie wyregulować automatykę markizową (np. pilot, czujnik, centralkę).

5. Czym różnią się pozostałe markizy od markiz tarasowych – rodzaje markiz?

Markizy tarasowe wyróżniają się przede wszystkim dużymi gabarytami, jednakże jeśli wymiary takiej markizy odpowiadają np. wymiarom balkonu, można je tam zamontować. Poniżej krótka specyfikacja innych rodzajów markiz dostępnych w naszej ofercie:
* markizy balkonowo-sklepowe – markizy o maksymalnej szerokości 5 metrów, o znacznie mniejszych wysięgach (do 180cm). Dostępna jest markiza balkonowa poręczowa z ramionami przystosowanymi do zaczepiania o balustradę balkonu. Zobacz dostępne markizy balkonowo-sklepowe.
* markizy koszowe – kojarzone są z zadaszeniem nad wejściem do sklepu, ale na szczęście w ostatnim okresie osłony te przeżywają renesans, znajdując zastosowanie nad wejściami do budynków mieszkalnych i publicznych. Odpowiednio wyeksponowane markizy koszowe mogą być najważniejszą ozdobą witryny sklepowej i znakiem rozpoznawalnym danej marki lub placówki.
* markizy boczne – montowane są na balkonach, tarasach lub jako dodatkowa osłona przy markizach tarasowych i pergolach. Markiza boczna to idealny system w celu ochrony przed promieniami słonecznymi wschodzącego i zachodzącego słońca, podmuchem wiatru i ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów lub przechodniów. Markizy boczne posiadają specjalną konstrukcję umożliwiającą łatwy montaż do każdej powierzchni. Ich maksymalna wysokość to 2 metry, a wysięg to nawet 4 metry.
* markizolety/markizorolety – to system łączący funkcje rolety oraz markizy. Daje możliwość zacienienia i obniżenia temperatury wewnątrz pomieszczenia. Jako roleta chroni przed nasłonecznieniem, a otwarcie części markizowej zapewnia dobry widok na zewnątrz oraz łatwy dostęp do parapetu. Markizoleta ma zastosowanie wyłącznie zewnętrzne.

6. Jaki jest termin realizacji?

W zależności od pory roku i dostępności hali produkcyjnej, markizy tarasowe, markizy balkonowe oraz inne markizy produkowane na wymiar dostarczane są do klienta zazwyczaj w terminie od 2 do 4 tygodni.

7. Pytania techniczne?

Najczęściej zadawane pytania techniczne – zobacz tutaj

 

ROLETY MATERIAŁOWE i ŻALUZJE

1. Osłony zewnętrzne i osłony wewnętrzne – co wybrać?

W naszej ofercie dostępne są osłony wewnętrzne materiałowe, aluminiowe, drewniane, a także żaluzje fasadowe.