Filtruj
SortujDOMYŚLNIE

Pergole Tarasowe

Pergola na taras – Estetyczna i funkcjonalna

Marzysz o relaksie i wspaniałym odpoczynku na świeżym powietrzu we własnym ogrodzie lub na tarasie? Pergole tarasowe spełnią Twoje marzenia, oferując nie tylko ochronę przed słońcem, wiatrem i deszczem, ale także idealne miejsce do tworzenia niezapomnianych chwil z rodziną i przyjaciółmi. Pod przytulnym dachem pergoli możesz cieszyć się spokojem i radością, delektując się kawą i sokiem, a także rozkoszować się grami planszowymi z dziećmi. To perfekcyjne miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu, blisko domu, gdzie natura i komfort łączą się, tworząc niepowtarzalny nastrój. Odkryj magię życia na tarasie pod pergolą!

Pergola tarasowa przyścienna z dachem tkaninowym wyposażona w dodatkowe rolety boczne o jasnej kolorystyce

Oferujemy szeroki wybór pergoli tarasowych, w różnych modelach.  Ze względu na rodzaj zastosowanego zadaszenia wyróżniamy pergole z dachem tkaninowym lub lamelowym. Dach tkaninowy występuje w postaci zwijanej rolety rzymskiej. Zastosowano tu wysokiej jakości tkaniny chroniące zarówno przed słońcem jak i deszczem. Przykładem pergoli z dachem tkaninowym są Luxo, Moderno, Luxury, Square, Dragon, Supro. Innym rozwiązaniem są pergole z dachem lamelowym, nazywane też pergolami bioklimatycznymi. Cechą charakterystyczną jest zastosowanie ruchomych lameli aluminiowych z możliwością regulowania kąta ich nachylenia. Pergole z tym zadaszeniem to np. Technic Bioline oraz Global. Kolejną kategorią podziału pergoli jest rozróżnienie ich na wolnostojące i przyścienne. Pergole wolnostojące mogą zostać swobodnie zamontowane na tarasach, ogrodach, w parkach. Przykładami takich pergoli są Moderno, Luxury, Global, Technic, Bioline, Juko, Moza, Supro. Natomiast pergole przyścienne, muszą zostać zamontowane do ściany budynku. Tworzą atrakcyjny i dekoracyjny element domu i tarasu, a tym samym skutecznie chronią przed słońcem i opadami deszczu. Modele przyścienne to Luxo. Moderno, Luxury, Square, Supro, Technic, Bioline, Juko.

Pergola klimatyczna Global ze sterowaniem dachem lamelowym ręcznie za pomocą korb

Podziału pergoli można również dokonać ze względu na rodzaj użytego materiału do budowy konstrukcji. Najczęściej stosowanym materiałem jest ekstrudowane aluminium lakierowane proszkowo, takie konstrukcje posiadają modele Luxo, Luxury, Moderno, Square, Technic, Bioline, Global, Supro. Kolejnym często stosowanym materiałem konstrukcyjnym jest drewno świerkowe, z certyfikatem i zdefiniowaną klasą wytrzymałości C24 wg. norm: KVH EN 15497. Wyróżniamy pergole drewniane Juko i Moza. W naszej ofercie znajdziesz także dachy do pergoli, zarówno tkaninowe jak i lamelowe, które możesz zamontować do własnej konstrukcji aluminiowej, stalowe, drewnianej lub betonowej. Refleksole do pergoli to świetne rozwiązanie umożliwiające zabudowanie boków pergoli. Pergolę można również wyposażyć w promienniki, które świetnie sprawdzą się podczas chłodniejszych dni oraz system nagłośnienia. Pergole wykonywane głównie na wymiar, natomiast w naszej ofercie znajdziesz także modele ze zdefiniowanymi wymiarami.

Wybór Pergoli na Taras lub do Ogrodu – Od czego zacząć?

Dopasowanie pergoli tarasowej do budynku i otoczenia jest ważne zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym. Oto kilka kroków, które pomogą Ci odpowiednio dopasować pergolę do budynku:

Pergola przyścienna z dachem tkaninowym nad dużym tarasem z kompletem mebli wypoczynkowych

• Wybór stylu:

Rozważ, jaki styl pergoli będzie pasował do stylu architektonicznego Twojego budynku lub wystroju ogrodu. Możesz wybierać spośród różnych stylów, takich jak nowoczesny, tradycyjny, rustykalny czy minimalistyczny. Pergola powinna harmonizować z ogólnym charakterem budynku.

• Kolorystyka:

Wybierz kolor pergoli, który komplementuje kolor elewacji budynku. Możesz zdecydować się na pergolę w tym samym kolorze co elewacja lub wybrać kontrastujący kolor, który doda charakteru i wyróżni pergolę. Najczęściej wybierane kolory to czarny, odcienie antracytu oraz jasne konstrukcje białe lub beżowe.

Dach Selt SB400 mocowany do konstrukcji tarasowej z kołnierzem betonowym

• Materiał:

Wybór materiału pergoli ma znaczenie zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Pergole są najczęściej wykonane z drewna, aluminium, stali lub kompozytu. Upewnij się, że wybierasz materiał, który pasuje do stylu budynku i jest odporny na warunki atmosferyczne.

• Wymiary i proporcje:

Zastanów się nad proporcjami pergoli względem budynku. Pergola nie powinna wydawać się zbyt mała ani zbyt duża w stosunku do budynku. Proporcje powinny być atrakcyjne wizualnie i dostosowane do rozmiarów tarasu. Osłona tarasowa powinna wydzielać przytulny zakątek do relaksu, ale nie przytłaczać swoją wielkością. Często wyznacznikiem wielkości zadaszenia jest ilość mebli ogrodowych i osób użytkujących taras.

Pergola koro przyścienna z dachem tkaninowym w dwóch kolorach: antracyt od zewnątrz i kremowy wewnątrz

• Rodzaj dachu:

Wybierz odpowiednią konstrukcję pergoli, która spełni Twoje potrzeby. Możesz wybrać pergolę rzymską wyposażoną w rozwijaną tkaninę najczęściej układającą się w ozdobne fale lub pergolę bioklimatyczną z ruchomymi lamelami, które w zależności od stopnia obrotu przepuszczają odpowiednią ilość światła. Wybór sposobu zadaszenia pergoli zależy głównie od preferencji dotyczących ochrony przed słońcem i deszczem. Jeśli zależy Ci na stałej osłonie przed warunkami atmosferycznymi, możesz rozważyć wybór zadaszenia tarasu z poliwęglanu lub szkła bezpiecznego.

• Dodatki i wyposażenie:

Dodatki, takie jak oświetlenie, zabudowa boczna pergoli, promienniki ciepła, automatyczne sterowanie, rośliny pnące lub zasłony, mogą dodatkowo urozmaicić pergolę i dostosować ją do budynku oraz Twoich potrzeb.

Pergola tarasowa przyścienna Square z roletami bocznymi osłaniająca taras z meblami w jasnej kolorystyce

• Zezwolenia i przepisy:

Upewnij się, że przestrzegasz lokalnych przepisów i zezwoleń dotyczących budowy pergoli. Niektóre obszary mogą wymagać zgody na budowę takiej konstrukcji.

Przed podjęciem decyzji o pergoli tarasowej, warto również skonsultować się z architektem lub projektantem krajobrazu, którzy mogą pomóc w wyborze odpowiedniego projektu i materiałów, aby perfekcyjnie dopasować pergolę do budynku i otoczenia. Zainspiruj się galeriami zdjęć na naszej stronie i w Internecie i pozwól działać własnej wyobraźni. Pergola może być tylko funkcjonalną podstawą do aranżacji całego tarasu. To Ty będziesz z niego korzystać, więc jeśli tylko masz jakiś pomysł – zapytaj naszego konsultanta!