Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?Zadzwoń +48 518 075 074

Dachy do pergoli – kompleksowy poradnik jak wybrać najlepsze zadaszenia do gotowej konstrukcji

Tkanina pergoli rzymskiej zwijana jest na belkach tkaniny w zgrabny pakiet

Zadaszenie pergoli to kluczowy element, który wpływa na funkcjonalność i estetykę tego rodzaju konstrukcji. W tym artykule przedstawimy dachy do pergoli, poczynając od ich funkcji i zalet, przez wybór odpowiedniego materiału, aż po montaż i konserwację. Dzięki temu przewodnikowi, zarówno początkujący, jak i zaawansowani użytkownicy pergoli będą mogli podjąć świadome decyzje dotyczące wyboru najlepszego dachu dla własnej konstrukcji.

Czym są dachy do pergoli i dlaczego są ważne?

Konstrukcje zadaszenia pergoli pełnią kluczową rolę w ochronie przed słońcem, deszczem oraz innymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki zadaszeniu, pergola ogrodowa staje się miejscem, gdzie można spędzać czas na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Warto zatem zwrócić uwagę na różne typy konstrukcji zadaszeń pergoli oraz ich znaczenie dla funkcjonalności i estetyki całej konstrukcji.

Definicja i funkcje dachu pergoli

Dach do pergoli to element konstrukcji, który chroni przed słońcem, deszczem, a także wpływem wiatru. W zależności od potrzeb i preferencji, można wybrać różne rodzaje zadaszeń, takie jak dach pergoli wykonany z tkaniny, aluminium, poliwęglanu czy drewna. Ważne jest, aby zadaszenie pergoli zakończone było w sposób estetyczny i trwały, tak by służyło przez długie lata.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo dwa rodzaje produktów przeznaczonych do zadaszenia gotowych konstrukcji: dachy tkaninowe rzymskie oraz dachy lamelowe, a także gotowe konstrukcje – zadaszenia z poliwęglanu i szklane zadaszenia tarasu. W tym artykule skupimy się na rozwiązaniach służących do pokrycia gotowych konstrukcji, o stałych zadaszeniach piszemy więcej w innym artykule – zachęcamy do lektury!

Dachy do pergoli - tkaninowy Silva

Wybór rodzaju dachu do pergoli

Kluczowe aspekty budowy zadaszenia tarasu obejmują wybór odpowiedniego materiału, który będzie zarówno trwały, jak i estetyczny. Na rynku dostępne są różne zadaszenia tarasowe, w tym dachy dedykowane do gotowych konstrukcji. W tym artykule przedstawimy szerzej tego rodzaju produkty: dach tekstylny oraz aluminiowy dach do pergoli.

Pergole z rozsuwanym dachem – jaki dach tkaninowy wybrać?

Realizacje pergoli z zadaszeniem materiałowym, cieszą się dużą popularnością ze względu na ich lekkość i estetykę, a także możliwość całkowitego odsłonięcia powierzchni pod konstrukcją. Otwierane zadaszenie wykonane z tkaniny pozwala na regulację ilości światła wpadającego na taras, a także na ochronę przed deszczem. Pergole z rozsuwanym dachem są wygodne w użytkowaniu, gdyż można je łatwo otworzyć lub zamknąć w zależności od potrzeb. Aby montować zadaszenie materiałowe, należy zadbać o odpowiednią konstrukcję nośną oraz system mocowania tkaniny. W przypadku pergoli wbudowanej w budynek, warto również zwrócić uwagę na szczelność połączenia zadaszenia z elewacją.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo kilka alternatywnych dachów tkaninowych możliwych do zastosowania na każdej konstrukcji. Wśród modeli znają Państwo: dach Supro podwieszany na prowadnicach, dach Silva, dach Risto oraz dach Square. Modele Supro, Silva i Risto to tak zwana roleta rzymska na taras, dach Square po rozłożeniu tworzy natomiast płaską powierzchnię, bez charakterystycznych dla rolety rzymskiej fal. Najważniejsze cechy tych produktów zaprezentowane zostały w poniższej tabeli.

Modelwymiary
maksymalne
mocowanieprzekrój
prowadnic
sposób
sterowania
tkanina
Suproszer. 700 cm
wys. 700 cm
prowadnice
aluminiowe,
do boku lub od
spodu belek
4×4 cmręczny
elektryczny
wodoodporna
Opatex
akrylowe
folia wodoodporna
Dickson
Soltis W96
Silvaszer. 700 cm
wys. 600 cm
prowadnice
aluminiowe,
rozporowo
pomiędzy belkami
lub ścianami
5×9 cmręczny
elektryczny
wodoodporna
Opatex
akrylowa
Ristoszer. 600 cm
wys. 400 cm
linki stalowenie dotyczyręcznyakrylowa
Squareszer. 900 cm
wys. 700 cm
prowadnice
aluminiowe,
mocowanie do
ściany,
sufitu lub na
kątownikach
13×8 cmelektrycznywodoodporna
standardowa
Soltis W96

Warto zauważyć, że większość produktów zadaszeniowych z naszej oferty przygotowana jest do zamocowania na konstrukcjach o płaskim dachu. Wyjątek stanowi tutaj dach Square, który powinien być zamocowany pod kątem 8-14 stopni.

Istotnym elementem dachu z tkaniny jest zastosowany w nim materiał. W naszej ofercie znajdziecie Państwo kilka rodzajów tkanin do wyboru. W poniższej tabeli przedstawiamy najważniejsze cechy dostępnych materiałów do dachów.

Dach rzymski może być wyposażony w tkaniny akrylowe recasens giofex i dickson a także tkaniny trójwarstwowe winlux
Zadaszenia tarasów z drewna świerkowego koro i z osłoną przeciwsłoneczną supro

Czym charakteryzują się pergole lamelowe?

Efektownego zadaszenia tarasu można również szukać wśród aluminiowych pergoli bioklimatycznych. Pergole te charakteryzują się nowoczesnym designem oraz funkcjonalnością, gdyż pozwalają na regulację ilości światła i powietrza wpadającego na taras. Cechą charakterystyczną tego rodzaju dachów są obracane lamele, których stopień otwarcia można regulować (w zależności od modelu do 90 lub 135 stopni). Warto jednakże zwrócić uwagę na fakt, że tego rodzaju rozwiązania zwykle nie są przesuwne – nie ma możliwości całkowitego odsłonięcia przestrzeni pod konstrukcją.

W ofercie naszego sklepu znajdziecie Państwo kilka alternatywnych dachów lamelowych możliwych do zastosowania na każdej konstrukcji. Wśród modeli znają Państwo: dach SB400 Selt, dach Technic oraz dach Bioline. Najważniejsze cechy tych produktów zaprezentowane zostały w poniższej tabeli.

Modelwymiary
maksymalne
kolory konstrukcjikolory lamelizakres obrotu lamel
SB 400 SELTszer. 400 cm
wys. 703 cm
RAL 7016
antracyt
srebrzysty grafit
RAL 9016 biały
inny RAL – wycena
RAL 7016
antracyt
srebrzysty grafit
RAL 9016 biały
inny RAL – wycena
0°-90°
Technicszer. 1260 cm
wys. 701,9 cm
kremowo-biały
antracyt
szare aluminium
inny RAL i
drewnopodobne –
dopłata
kremowo-biały
antracyt
szare aluminium
inny RAL i
drewnopodobne –
dopłata
0°-135°
Biolineszer. 450 cm
wys. 698 cm
kremowo-biały
antracyt
inny RAL i
drewnopodobne –
dopłata
kremowo-biały
inny RAL i
drewnopodobne – dopłata
0°-135°

Wszystkie dachy lamelowe sterowane są elektrycznie. Opcjonalnie mogą być wyposażone w oświetlenie LED.

Pergola bioklimatyczna z obracanymi lamelami otwartymi dla wpuszczenia na taras więcej światła

Jak zamontować dach na gotowej pergoli tarasowej?

Właściwy montaż i konserwacja zadaszenia pergoli są kluczowe dla długotrwałego użytkowania tarasu. Niezależnie od rodzaju wybranego dachu do pergoli na naszej stronie znajdziesz filmy instruktażowe, a wraz z produktem otrzymasz także drukowaną instrukcję, które pomogą w przeprowadzeniu mocowania dachu na konstrukcji.

Czy montaż zadaszenia można wykonać samodzielnie?

Montaż dachu pergoli może być przeprowadzony samodzielnie, choć w zależności od wybranego modelu dachu będzie on mniej lub bardziej czaso- i pracochłonny. Dachy tkaninowe Risto – mocowane na linkach oraz dach Supro – mocowany na prowadnicach (w wersji sterowanej ręcznie) są niezwykle proste w montażu. Dachy ze sterowaniem elektrycznym wymagają zwykle większej liczby czynności do poprawnego zainstalowania zadaszenia na konstrukcji.

Konserwacja zadaszenia: jak dbać o dach pergoli?

W zależności od rodzaju zadaszenia, konserwacja może obejmować różne czynności. W przypadku zadaszenia materiałowego, zalecane jest regularne usuwanie z nich zalegających zanieczyszczeń, np. liści. Pozwoli to na dłuższe cieszenie się dachem o pięknym wyglądzie.

Z kolei dachy lamelowe w zasadzie nie potrzebują żadnych zabiegów konserwujących. W tym wypadku wystarczy prawidłowe ich użytkowanie, by cieszyć się pięknem i funkcjonalnością dachu przez wiele lat.

Właściwa konserwacja zadaszenia pergoli pozwoli na długotrwałe użytkowanie tarasu oraz zachowanie jego estetyki i funkcjonalności.

Elektryczne zadaszenie lamelowe do konstrukcji własnej

Podsumowanie

W niniejszym artykule omówiliśmy najważniejsze aspekty związane z zadaszeniami pergoli, począwszy od wyboru materiału, poprzez montaż, aż po konserwację. Przedstawiliśmy różne rodzaje zadaszeń dostępnych w naszej ofercie, przybliżając ich najważniejsze cechy. Wskazaliśmy również na kluczowe kwestie dotyczące konserwacji dachów tkaninowych.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik po dachach do pergoli pomoże Państwu w podjęciu właściwej decyzji dotyczącej wyboru, montażu i konserwacji zadaszenia. Mamy nadzieję, że wybierając produkt z naszej oferty będziesz mógł cieszyć się komfortem i swobodą korzystania z tarasu czy ogrodu pod zadaszeniem przez wiele, wiele lat.

Odwiedź nas na Facebooku. Zobacz nasz kanał na YouTube.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz do PDF

Trwa generowanie dokumentu, poczekaj chwilę

Back Zapisz do PDF
Your cart email sent successfully :)