Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?Zadzwoń +48 518 075 074

Rodzaje pergol – Jaką pergolę wybrać ?

Przeciwsłoneczna osłona tarasowa z aluminiową konstrukcją

Czym jest pergola ?

Pergola to – obok markizy – najpopularniejszy produkt do aranżacji tarasu. Rodzaje pergol dostępne na rynku pozwalają na dobranie idealnego rozwiązania dla każdej przestrzeni. Wiele poradników dotyczących budowy i wykończenia tarasów podkreślają rolę pergoli jako nieodzownego elementu wyposażenia nowoczesnego budynku.

Decydując się na pergolę w ogrodzie lub na tarasie, można zapewnić sobie cień oraz osłonę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki niej nie trzeba rezygnować z wypicia kawy lub herbaty na świeżym powietrzu tylko dlatego, że danego dnia kropi deszcz.

Z jakich materiałów może być wykonana pergola? Podział pergol ze względu na materiał konstrukcji

Jednym z kryteriów podziału pergoli jest rodzaj materiału z jakiego została wykonana. Wyróżniamy:

pergole aluminiowe – konstrukcja takich pergol wykonana jest z aluminium, cechuje je odporność na warunki atmosferyczne oraz możliwość malowania na wiele kolorów z palety RAL (kolory standardowe są różne w zależności od modelu pergoli)

Pergola moderno przyścienna, pergola z oświetleniem, oświetlona pergola, Z jakiego materiału może być wykonana pergola
Pergola Moderno przyścienna- przykład pergoli aluminiowej

• pergole drewniane – klasyczne, ponadczasowe pergole o drewnianej konstrukcji cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem klientów, możliwość malowania konstrukcji bejcą lub farbą akrylową pozwala na idealne dopasowanie pergoli do otoczenia

Pergola drewniana wolnostojąca juko, pergola wolnostojąca drewniana juko
Pergola Drewniana Juko w wersji wolnostojącej.

Rodzaje pergol – Podział ze względu na rodzaj montażu:

Pergole wolnostojące – stanąć mogą w każdym miejscu, tworząc ulubione miejsce dla całej rodziny. Proponowane przez nas modele to MozaJukoElegancyFlatTechnicSolidCosta CornerDragonSuproGlobal

Pergola z podświetleniem tarasu, pergola luxury podświetlana ledami
Pergola Wolnostojąca Flat z oświetleniem LED.

Pergole przyścienne – mocowane do ściany, to rozwiązanie doskonale sprawdzające się zarówno w restauracjach, hotelach, barach, a także w ogrodach i na tarasach tworząc często subtelny dodatek architektoniczny. Inspirujące modele z naszej oferty to: Juko,  FlatLightTechnicSolidSquareElegancySimpleCostaDragon.

Drewniana zabudowa tarasu, drewniana pergola juko,Czy mogę zamówić tylko dach do pergoli, Dach Pergoli Supro – Galeria Zdjęć, Zadaszenia Tarasów
Drewniana Pergola Juko w wersji przyściennej z opcją dachu tkaninowego.

Rodzaje pergol – Podział ze względu na rodzaj sterowania:

Pergola tarasowa to często dość duża konstrukcja. W zależności od modelu możliwe jest zastosowanie  sterowania manualnego za pomocą liny (sznurka) lub korby, ale także za pomocą napędów elektrycznych, które w pełni współpracują z wieloma urządzeniami bezprzewodowymi takimi jak piloty czy smartfony. Wybór zależy od Państwa potrzeb i preferencji. Często o wyborze rodzaju napędu decyduje aranżacja domu, ogrodu jego tradycyjny wygląd lub wprost przeciwnie bardzo nowoczesny design.

Lamelowe pergole tarasowe, pergola lamelowa global
Pergola Lamelowa Global ze sterowaniem ręcznym
 • Pergole sterowane manualnie to np.
 1. Global
 2. Dragon
 3. Simple
Oświetlenie punktowe do pergoli, pergola luxury oświetlenie punktowe
Pergola Luxury ze sterowaniem elektrycznym

 • Pergole sterowane elektrycznie:
 1. Simple
 2. Elegancy
 3. Flat
 4. Solid
 5. Technic
 6. Square
 7. Essential

Czym są pergole bioklimatyczne?

Określenie pergole bioklimatyczne stanowi często stosowaną nazwę dla pergol, które posiadają dach w postaci lameli. Lamele dachowe obracają się pod dowolnym kątem (zazwyczaj jest to od 0-135 stopni). Lamele po zamknięciu tworzą doskonałą ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Woda odpływa bocznymi rynnami a następnie odprowadzana jest przednią podporą.

Pergola przydomowa climatic, zadaszenie tarasu z lamelami, zadaszenie lamelowe
Pergola Technic – przykład pergoli bioklimatycznej.

Jaką pergolę wybrać?

Wybór pergoli jest zadaniem stosunkowo prostym, gdy podejmowanie decyzji oparte zostanie na odpowiedzi na kilka podstawowych pytań:

 1. Czy pergola będzie stanowiła samodzielne zadaszenie, czy też będzie montowana przy ścianie?
 2. Czy pergola ma być nowoczesna, o konstrukcji aluminiowej, czy bardziej klasyczna o drewnianej konstrukcji?
 3. Czy dach pergoli powinien być płaski, czy może byś spadzisty?
 4. Czy dach pergoli powinien być wykonany z aluminium czy też preferowany jest dach tkaninowy?
 5. Czy pergola powinna być sterowana ręcznie, czy elektrycznie?

Oczywiście pytań, na które należy odpowiedzieć, by wybrać najlepsze rozwiązanie, może być znacznie więcej. Jednakże odpowiadając na kilka powyższych zagadnień możliwe jest zawężenie poszukiwań do kilku modeli.

Podsumowanie

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów produktów osłonowych na tarasy, balkony czy do ogrodu. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są pergole. Konstrukcje te dzielą się na wiele rodzajów, w zależności od przyjętego kryterium. W naszej ofercie znajdziecie Państwo zarówno pergolę drewnianą, jak i konstrukcji alumiuniowej, z dachem tkaninowym lub lamelowym. Większość modeli pergol dostępnych jest także w wersji przyściennej oraz wolnostojącej. Dodatkową opcją jest możliwość zastosowania sterowania manualnego lub elektrycznego, choć zauważyć należy, że pergola tarasowa zwykle wyposażona jest w silnik i możliwość sterowania zadaszeniem za pomocą pilota.

Odwiedź nas na Facebooku. Zobacz nasz kanał na YouTube.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz do PDF

Trwa generowanie dokumentu, poczekaj chwilę

Back Zapisz do PDF
Your cart email sent successfully :)