Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?Zadzwoń +48 518 075 074

Montaż markizy: co warto wiedzieć?

Markiza tarasowa chroni klientów przed słońcem, montaż markizy pod sufitem

Markizy stanowią produkty służące zacienieniu przestrzeni. Osłony z naszej oferty dostarczane są w całości zmontowane, skręcone i wyregulowane, w pełni gotowe do zawieszenia na ścianie. Wraz z markizą otrzymują Państwo wszelkie niezbędne instrukcje. Instrukcje znajdą również Państwo przy każdym produkcie w naszym sklepie internetowym. Dostarczona przez nas markiza jest już w całości zmontowana, pozostaje więc zamocowanie uchwytów oraz zawieszenie na nich markizy, co sprawia, że montaż markizy jest bardzo prosty i możliwy do wykonania samodzielnie. Oferujemy kilka sposobów montażu markiz, dzięki czemu możliwe jest ich zastosowanie w niemal każdym miejscu. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym przybliżamy, jak przebiega montaż markizy krok po kroku.

Montaż markizy – sposoby i rodzaje uchwytów montażowych

Markizy z naszej oferty, w zależności od modelu, mogą być montowane do ściany, sufitu lub krokwi. Niezależnie od sposobu montażu markizy liczba odpowiednich uchwytów dobierana jest automatycznie w zależności od szerokości markizy. W przypadku nietypowego montażu, lub obaw o bezpieczeństwo wiszącej markizy istnieje możliwość zastosowania zwiększonej liczby uchwytów. Punkty mocowania uchwytów są określone przez producenta, są one różne dla różnych modeli markiz. W związku z tym warto zapoznać się z instrukcją montażu oraz dokumentacją techniczno-eksploatacyjną wybranej osłony. Dokumenty te udostępniamy na stronach produktów w naszym sklepie.

W markizach stosowane są najczęściej dwa rodzaje uchwytów – w formie litery F oraz konsolowe. Ich wygląd prezentuje poniższe zdjęcie. W przypadku niektórych modeli markiz stosowane są innego rodzaju uchwyty tzw. ścienno-sufitowe, pozwalające zamontować markizę na balkonie lub wykonać montaż markizy na tarasie (np. markiza Malta, markiza balkonowa poręczowa).

Uchwyty ścienne do markiz selt, markiza tarasowa montaż do ściany
Ścienne uchwyty do markiz casablanca dakar firmy selt

Uchwyty w kształcie litery F stosowane są do mocowania markiz z belką kwadratową, np. modeli Australia czy Palladio. Natomiast uchwyty konsolowe służą do zawieszania markiz, w których elementem nośnym jest cała kaseta, np. modele Casablanca i Dakar.

Montaż do ściany

Uchwyty do montażu do ściany są najczęściej wybierane przez naszych klientów. Pozwalają one na zamocowanie osłony do ściany lub innej pionowej powierzchni. Przykładowy montaż markizy Palladio na ścianie prezentuje poniższe zdjęcie.

Markiza palladio montaż ściana, markiza montaż do ściany ilość uchwytów

Liczba uchwytów potrzebnych do zawieszenia każdego modelu markizy dobierana jest automatycznie podczas konfigurowania markizy w naszym sklepie. Są to ilości dopasowane do szerokości oraz modelu markizy i są wystarczające do zamontowania osłony. Istnieje także możliwość zamówienia dodatkowych uchwytów. Poniżej ilustracja doboru liczby uchwytów w zależności od szerokości markizy.

możliwość zamówienia dodatkowych uchwytów markizy

Montaż na suficie

Uchwyty sufitowe składają się z dwóch elementów: ściennego oraz sufitowego. Łączy się je w celu zawieszenia markizy na suficie, belce, czy też innej płaszczyźnie poziomej (np. pociągi, płaskie belki krokwiowe itp.) Na poniższym zdjęciu prezentujemy, jak wygląda uchwyt sufitowy:

• z uchwytem ściennym typu f

Uchwyty markizowe selt, montaż markizy do sufitu, markiza selt montaż sufitowy

• z uchwytem ściennym konsolowym

Uchwyty markizowe montaż do sufitu dakar casablanca

W przypadku montażu markizy na suficie liczba potrzebnych uchwytów dobierana jest automatycznie w zależności od szerokości markizy. Uchwytów może być od 2 do 5 (a w niektórych modelach nawet do 7), na poniższym zdjęciu przykład zawieszenia na suficie markizy Palladio o szerokości 6m, która wymaga zastosowania 5 uchwytów.

Markiza palladio montaż sufit, markiza montaż do sufitu ilość uchwytów

Podobnie, jak w przypadku uchwytów ściennych, istnieje możliwość zamówienia dodatkowych uchwytów sufitowych. Nie jest to niezbędne, jednakże w przypadku nietypowego montażu może okazać się przydatne.

Montaż do krokwi

Uchwyty krokwiowe także łączone są z uchwytami ściennymi. Pozwalają na zawieszenie markizy do krokwi dachowych.

• z uchwytem ściennym typu f

Uchwyty markizowe selt, montaż markizy do krokwi, markiza selt montaż krokwiowy

• z uchwytem ściennym konsolowym

Uchwyty markizowe montaż do krokwi dakar casablanca

W przypadku montażu markizy do krokwi warto pamiętać o wcześniejszym zapoznaniu się z instrukcją, aby właściwie wyliczyć liczbę potrzebnych uchwytów. Rozstaw krokwi bywa zróżnicowany więc właściwe zaplanowanie liczby mocowań może być kluczowe. Oczywiście, w naszym konfiguratorze liczba uchwytów dobierana jest w zależności od szerokości markizy. Oferujemy także możliwość zamówienia dodatkowych uchwytów montażowych do krokwi.

W naszym sklepie istnieje też możliwość zamówienia samych uchwytów do markiz. W przypadku uchwytów konsolowych oraz uchwytów do krokwi występują uchwyty prawe oraz lewe. Jest to istotne podczas zamawiania tych uchwytów oddzielnie, nie razem z markizą. Na poniższym zdjęciu prezentujemy uchwyty krokwiowe prawy i lewy.

Uchwyty krokwiowe do markiz selt, markiza tarasowa montaż do krokwi

Etapy montażu markizy

Prace przygotowawcze

Przygotowanie montażu markizy ogranicza się do kilku prostych czynności. Przede wszystkim należy zgromadzić wszystkie elementy niezbędne do zawieszenia markizy – uchwyty, narzędzia, zestaw montażowy (w zależności od sposobu montażu obejmujący właściwe mocowania).

Oferujemy w sprzedaży zestaw montażowy, który składa się między innymi z: kleju dwuskładnikowego do markiz (wzmocniona wytrzymałość, przystosowany do markiz o wadze do 150kg!) + mieszacz, pręt gwintowany fi10 o długości 33cm oraz podkładek, nakrętek i tulejek w odpowiedniej ilości. Pręty pozwalają na zamocowanie markizy na ścianie z nawet 20 cm warstwą ocieplenia. Przy cieńszej izolacji na ścianie pręty można łatwo skrócić, tak aby dostosować ich długość do grubości ocieplenia.

Oferowany w naszym sklepie zestaw służy do profesjonalnego zamocowania markizy w różnych materiałach (np. beton, pustak, cegła itp). Pozwala w bardzo prosty sposób wykonać montaż markizy na styropianie, bez konieczności wycinania w nim otworów.

Kotwienie uchwytów

Mocowanie uchwytów markizy do podłoża np. ściany, można wykonać na wiele sposobów. Można zastosować różnego rodzaju kołki montażowe, dyble i inne podobne rozwiązania. My polecamy i proponujemy montaż uchwytów przy użyciu tzw. kotew montażowych. Szczególnie przydatne w przypadku montażu uchwytów na warstwie ocieplenia.

Na czym polega kotwienie uchwytów?

Pierwszym krokiem jest wyznaczenie miejsc mocowania uchwytów i wywiercenie otworów. Samo kotwienie to wklejenie tzw. szpilki gwintowanej w warstwie nośnej (np. ścianie, betonie). Szczegółowo działania te prezentuje poniższy film:

Po związaniu kleju chemicznego i solidnym zakotwieniu prętów w ścianie lub suficie można przystąpić do przykręcenia do nich odpowiednich uchwytów.

Właściwy montaż markizy, regulacja kąta nachylenia markizy

Zamocowanie uchwytów pozwala na przykręcenie do nich markizy. W zależności od modelu markizy w uchwyty wprowadza się belkę kwadratową lub kasetę osłony. Należy poprawnie zabezpieczyć markizę w uchwytach, stosując w tym celu śruby dołączone do uchwytów. Po zawieszeniu markizy należy dokonać jej końcowej regulacji zgodnie z instrukcją.

W markizach można także regulować kąt pochyłu markizy. W razie potrzeby jest możliwość ustawienia kąta pochylenia, w celu uzyskania preferowanej ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem. Minimalny kąt pochylenia to 5 stopni. Natomiast maksymalny kąt pochyłu markizy może nawet wynosić 50 stopni. Regulację taką można wykonać w każdym dowolnym momencie.

Kąt pochyłu uzależniony jest od typu markizy. Szczegółowe informacje w tym zakresie znajdziecie Państwo w poradnikach do poszczególnych rodzajów markiz. Najczęściej, aby zmienić ustawienia kąta pochylenia markizy, wystarczy za pomocą klucza imbusowego kolejno odkręcać (zwiększanie kąta nachylenia) lub przykręcać  (zmniejszanie kąta nachylenia) śruby regulacyjne uchwytów ramion.

Montaż markiz krok po kroku – gdzie szukać instrukcji montażu?

Każda markiza z naszej oferty posiada załączony na stronie z prezentacją produktu plik pdf instrukcja montażu markizy oraz film video. Dzięki temu, nawet jeśli zgubisz wersję wydrukowaną i dołączoną do markizy, zawsze możesz powrócić do niej za naszym pośrednictwem. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz znaleźć odpowiedniej instrukcji skontaktuj się z nami, doślemy ją np. mailowo.

Montaż markizy tarasowej elektrycznej – dodatkowe uwagi

Montaż markiz z silnikiem przebiega zasadniczo tak samo, jak montaż każdej markizy opisany powyżej. W przypadku markiz elektrycznych proces ten wymaga dodatkowego etapu – podłączenia zasilania. Zadanie to nie jest trudne, o ile wie się, jaki sposób sterowania markizą został w niej zastosowany.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem o sterowaniu elektrycznym markizą, który szerzej przedstawia zagadnienie montażu markizy tarasowej elektrycznej w zakresie połączenia ze źródłem prądu. Kolejnym etapem montażu będzie zaprogramowanie wybranej automatyki, które wykonuje się w oparciu o dołączone do produktów instrukcje.

Ile uchwytów ma markiza tarasowa?

Liczba uchwytów zależy od modelu oraz szerokości markizy. W poniższej tabeli przedstawiamy zestawienie liczby uchwytów dla różnych modeli markiz w zależności od szerokości (w cm). Zawsze dwa uchwyty, niezależnie od szerokości markizy, mają modele: Malta, Vivo, Moderno, Presto oraz Presto Plus.

modele/
szerokość
do 350351-470471-590591-700
Silver Plus
Australia
Jamaica
Palladio
Corsica
2345
modele/
szerokość
do 410411-600
Dakar
Casablanca
23
modele/
szerokość
do 360361-480481-600601-720
Piano
Allgero
Adagio
Tremolo
2345
do 360361-480481-600601-840841-10801081-1200
Mezzo
Forte
234567

Ilość uchwytów widoczna w tabeli wyświetla się podczas konfiguracji markizy w naszym sklepie. Są to wymagane i wystarczające ilości mocowań dla każdego z modeli osłony.

Podsumowanie

W artykule omówiono szczegółowo zagadnienie samodzielnego montażu markizy. Przybliżono sposoby montażu markiz wraz z prezentacją uchwytów. Przedstawiono, jak przebiega montaż krok po kroku. Wykonanie tych czynności nie wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności, pozwala też na znaczące obniżenie kosztu montażu markizy. Samodzielne montowanie markizy nie wpływa na gwarancję, udzielamy jej także w sytuacji, gdy klient zamontuje markizę samodzielnie.

Odwiedź nas na Facebooku. Zobacz nasz kanał na YouTube.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz do PDF

Trwa generowanie dokumentu, poczekaj chwilę

Back Zapisz do PDF
Your cart email sent successfully :)