Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?Zadzwoń +48 518 075 074

Sterowanie markizą – silnik czy korba?

Markizy stanowią osłony przeciwsłoneczne, które można rozwijać i składać na dwa sposoby: ręcznie lub automatycznie. W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze informacje, które będą pomocne w wyborze sposobu obsługi osłony.

Sterowanie markizą – rodzaje:

 1. Napęd ręczny – zarządzanie wysuwem markizy odbywa się za pomocą korby, którą w każdej chwili można odłączyć od osłony. Korbą można też sterować pod dowolonym kątem.
 2. Napęd elektryczny – czyli  silnik elektryczny, który zamontowany jest na stałe wewnątrz rury nawojowej (niewidoczny z punktu widzenia użytkownika). Wybór tego sposobu obsługi otwiera wiele dalszych możliwości wyboru, które omówione zostaną poniżej.

W przypadku zastosowania napędu ręcznego, wysuw i zwijanie poszycia odbywa się przy użyciu korby. Element ten może mieć różną długość (150, 180 lub 220 cm), co pozwala na swobodne operowanie osłoną zawieszoną nawet na znacznej wysokości. Korba do markiz może zostać ustawiona pod dowolnym kątem, co umożliwia jej obsługę nawet w niewielkiej lub ciasnej przestrzeni przy ścianie. Budowa napędu ręcznego zapewnia możliwość każdorazowego „odpięcia” lub „wypięcia” korby z oczka przegubu, tak by nie przeszkadzała w użytkowaniu przestrzeni pod osłoną, gdy nie jest potrzebna.

Wybierając osłonę przeciwsłoneczną z napędem elektrycznym, sterowanie nią jest możliwe na kilka sposobów. Najprostszym z nich jest klawisz przewodowy mocowany na ścianie. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie silnika sterowanego pilotem lub przy użyciu smartfona (tzw. smart home). W tym przypadku możliwości doboru automatyki jest bardzo dużo, a najpopularniejsze z nich postaramy się przedstawić.

Rodzaje silników do markiz

Możliwych do zastosowania w osłonach przeciwsłonecznych silników jest bardzo wiele. Napędy markiz elektrycznych z naszej oferty można podzielić biorąc pod uwagę sposób ich podłączenia na trzy typy:

1 Schemat podłączenia silnika markizy do przełącznika klawiszowego za pomocą przewodu
1 Markiza sterowana przełącznikiem przewodowym legenda z oznaczeniem żył przewodów

Opcja 1. Silnik, bez wbudowanej centrali, który sterowany jest tradycyjnym przewodowym klawiszem (góra-dół). Przewód wyprowadzony z silnika (4 żyły), doprowadzamy do Klawisza (a) a następnie zasilamy go napięciem (c) 230v.

2 Schemat podłączenia silnika markizy do centralki zewnętrznej z którą łączy się automatyka bezprzewodowa
2 Markiza sterowana bezprzewodowo za pomocą centrali zewnętrznej legenda z oznaczeniem elementów automatyki

Opcja 2. Silnik bez wbudowanej centralki. Przewód wyprowadzony z silnika, łączony jest z centralką (g), a następnie przewód od centralki doprowadzany jest do źródła zasilania (c) 230v. W większości przypadków jest ona na tyle mała, że z łatwością można ją np. zamocować pod konstrukcją osłony, tak aby była mało widoczna. Urządzenie to służy do komunikacji między markizą a zewnętrznymi nadajnikami np. pilotem (d), automatyką pogodową itp. Do dowolnego silnika bez wbudowanej centrali możemy dobrać dowolną markę automatyki, tzn. centralka, jak i pozostałe czujniki, nie muszą być tego samego producenta, co silnik zamontowany w osłonie.

3 Schemat podłączenia automatyki do markizy z wbudowaną centralką, z którą bezpośrednio łączy się automatyka bezprzewodowa
3 Markiza sterowana bezprzewodowo za pomocą centrali wbudowanej w silnik legenda z oznaczeniem elementów automatyki

Opcja 3. O ile w opcji 1 oraz 2 występują te same napędy do markiz, tylko z różnym sposobem zarządzania ich pracą, to w przypadku opcji 3 występuje tu już zupełnie inny silnik, który ma fabrycznie wbudowaną centralkę. Nadajniki i czujniki pogodowe (f),(d),(e) komunikują się z nią radiowo. Przy opcji 3 należy pamiętać, że jeśli zakupimy napęd z oferty określonego producenta np. Somfy, to cała automatyka do markiz (nadajniki, czujniki) musi również pochodzić od tego samego producenta.

Silniki do markiz – z wbudowaną centralą czy bez?

Przedstawione powyżej opcje silników pozwalają wyróżnić dwa ich rodzaje: bez wbudowanej centrali (opcja 1 i 2) oraz z wbudowaną centralą (opcja 3).

Opcja 1 odnosi się do obsługi silnika za pomocą przełącznika klawiszowego. Jest to najprostsza opcja zarządzania napędem elektrycznym. W opcji 2 zarządzanie ruchem markizy odbywa się za pomocą centralki sterującej (system bezprzewodowy), która stanowi łącznik pomiędzy napędem a źródłem zasilania. Pilot ścienny lub przenośny, łączy się bezprzewodowo z centralką markizy, a ta daje odpowiedni komunikat o zwinięciu lub rozwinięciu osłony. Służy ona również do odbierania sygnałów z różnego rodzaju automatyki, np. czujnika wiatru lub wstrząsu.

Zastosowanie tego rodzaju napędu pozwala na zastosowanie automatyki dowolnego producenta. Pozwala także na zmianę sposobu obsługi osłony, np. przejście ze sterowania przełącznikiem ściennym na obsługę pilotem poprzez dodanie odpowiedniego urządzenia. Jednocześnie warto pamiętać, że łączne stosowanie przełącznika na ścianie i pilota, choć jest możliwe, może powodować zakłócenia w poprawnym działaniu osłony.

W opcji 3 mamy natomiast do czynienia ze zdalnym zarządzaniem obsługą osłony. Główna różnica między tym rodzajem napędu a silnikami omówionymi powyżej jest taka, że posiada on już na stałe wbudowaną centralkę (jest ona wbudowana w wewnętrzną część silnika i jest z nim zespolona). W tym przypadku, z markizy wyprowadzony jest tylko przewód zasilający, który należy doprowadzić do zasilania. Silnik tego rodzaju, łączy się bezprzewodowo z pilotami, nadajnikami oraz różnorodnymi czujnikami. Istotną różnicą w tym wypadku jest konieczność zastosowania automatyki tego samego producenta, co marka silnika.

Wady i zalety silnika bez centrali i z wbudowaną centralą

Wybór odpowiedniego silnika zawsze jest kwestią do dyskusji i każda opcja ma swoje wady i zalety.

Silnik bez wbudowanej centrali:

ZALETY:

 1. Podstawowy, najłatwiejszy w obsłudze i najbardziej ekonomiczny sposób sterowania.
 2. Daje możliwość zastosowania przewodowego sterowania (za pomocą przełącznika na ścianie).
 3. Daje możliwość zastosowania dowolnej automatyki.

WADY:

 1. Konieczność zastosowania zewnętrznej centralki do sterowania.

Silnik z wbudowaną centralką:

ZALETY:

 1. Brak dodatkowych zewnętrznych urządzeń (centralki).
 2. Połączenie silnika przewodowo bezpośrednio do zasilania.

WADY:

 1. Konieczność zastosowania automatyki tego samego producenta, co silnik.
 2. Rozwiązanie droższe, wymagające większej inwestycji finansowej.

Napęd markizy – z awaryjnym otwieraniem czy bez?

Elektryczna markiza nie może prawidłowo funkcjonować w przypadku zaniku zasilania. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem może okazać się wybór silnika pozwalającego na awaryjne otwieranie przesłony przeciwsłonecznej.

Silnik z awaryjnym otwieraniem to urządzenie, które posiada możliwość ręcznego zwinięcia markizy w razie np. braku prądu. Tego rodzaju silnik posiada tzw. hak-oczko, w który w razie potrzeby, mocujemy korbę aby zwinąć tkaninę. Korba nie jest na stałe przytwierdzona do haka silnika. Wpinamy ją tylko podczas zwijania/rozwijania. Istotne jest, aby stosować awaryjne otwieranie wyłącznie wówczas, gdy silnik pozbawiony jest zasilania.

Natomiast silnik bez awaryjnego otwierania nie posiada funkcji ręcznego zwijania. Jeśli nastąpi np. brak prądu, nie będziemy mogli zwinąć/rozwinąć osłony (jedyne rozwiązanie w takim przypadku to np. odkręcenie mechaniczne ramion itp.) Jako użytkownicy, widzimy tylko przewód silnika, który może znajdować się z prawej lub lewej strony konstrukcji osłony (w zależności od wyboru strony sterowania).

Zarządzanie ruchem markizy: przełączniki, piloty, czujniki pogodowe, smart home

W przypadku osłon wyposażonych w silnik, niezależnie od jego rodzaju i marki, istnieje możliwość zastosowania różnego rodzaju automatyki do sterowania. Wśród automatyki tej wyróżnić należy:

 • przełącznik ścienny – służy do przewodowego sterowania ruchem markizy, pozwala na jej zwijanie i rozwijanie z miejsca, w którym jest zainstalowany,
 • piloty – służą do radiowego zarządzania zwijaniem i rozwijaniem osłony z dowolnego miejsca w jej pobliżu, piloty mogą być 1-kanałowe bądź wielokanałowe (pozwalają na sterowaniem więcej niż 1 urządzeniem), inny podział pozwala także wyróżnić piloty ścienne (wyglądem przypominające przycisk) oraz typowe piloty przenośne,
 • centralka zewnętrzna – niezbędna w przypadku silnika bez wbudowanej centrali, pozwala na jego komunikację z pilotem i automatyką,
 • czujnik wiatru – najpopularniejszy czujnik pogodowy stosowany do markiz, czujnik ten ma postać śmigiełka, montuje się go na fasadzie budynku w pobliżu markizy, w miejscu o dużym nasileniu podmuchów wiatru,
 • czujnik wstrząsowy – nowocześniejsza alternatywa dla czujnika wiatru, jest to niewielkie urządzenie, mocowane bezpośrednio do belki przedniej markizy, jego zadaniem jest wykrywanie drgań markizy pod wpływem wiatru i przesyłanie do silnika impulsu do zwinięcia osłony,
 • czujnik słońca – rodzaj automatyki pogodowej, który reaguje na natężenie promieniowania słonecznego, dając sygnał do silnika markizy, że należy wysunąć osłonę.

Czujniki pogodowe mają za zadanie zarządzać pracą markizy bez udziału człowieka. Czujniki wiatru i wstrząsu mają za zadanie zabezpieczyć osłonę przed uszkodzeniami lub zniszczeniem w wyniku mocnych podmuchów wiatru. Tego rodzaju czujniki pogodowe dbają o bezpieczeństwo nas użytkowników. Z kolei czujnik słoneczny, dba o nasz komfort i wygodę. Powoduje on automatyczne otwarcie markizy w wyniku zbyt intensywnego nasłonecznienia tarasu, zabezpieczając osłanianą powierzchnię przed nadmiernym nagrzaniem.

Somfy tahoma switch banner konfigurator 1870594

Omawiając zagadnienie automatyki do markiz należy wspomnieć o najnowocześniejszym rozwiązaniu w tym zakresie – możliwości zarządzania pracą osłony przez smartfona. Niezbędny jest do tego silnik i automatyka firmy Somfy. Markiza łączy się ze smartfonem za pomocą centrali Tahoma. Dzięki aplikacji zainstalowanej w telefonie, można sterować nie tylko omawianą osłoną, ale również innymi urządzeniami np. bramami, roletami, żaluzjamipergolami itp. Dzięki takim rozwiązaniom można rozpocząć budowę inteligentnego domu.

Markiza ze sterowaniem ręcznym – jak zabezpieczyć ją przed wiatrem?

Zastosowanie silnika w markizie pozwala na zastosowanie wielu rozwiązań z zakresu automatyki pogodowej, które ułatwiają zarządzanie osłoną. W przypadku napędu ręcznego także istnieje możliwość dodatkowego zabezpieczenia markizy przed warunkami atmosferycznymi, w szczególności silniejszymi podmuchami wiatru. Wykorzystuje się w tym celu tzw. podpory teleskopowe. Podpory te można także zastosować dla osłon z napędem elektrycznym.

Uwaga! Użycie podpory teleskopowej wyklucza jednoczesne użycie czujników, należy je wcześniej wyłączyć.

Podpory teleskopowe do markiz selt, markiza tarasowa selt z podporami

W naszej ofercie znajdą Państwo dwa rodzaje podpór do markiz:

 1. Standard
 2. Plus (Lux)

Podsumowanie

Wybór sposobu sterowania markizą wymaga w pierwszej kolejności określenia, czy osłona ma zostać wyposażona w napęd ręczny, czy elektryczny. W artykule przybliżono rodzaje oraz wady i zalety różnych sposobów sterowania markizą, w szczególności skupiając się na kwestiach napędów elektrycznych. Przedstawiono różnice pomiędzy podstawowymi wersjami silników oraz charakterystykę podstawowych elementów automatyki.

Odwiedź nas na Facebooku. Zobacz nasz kanał na YouTube.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz do PDF

Trwa generowanie dokumentu, poczekaj chwilę

Back Zapisz do PDF
Your cart email sent successfully :)