Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?Zadzwoń +48 518 075 074

Markizy balkonowe: Jak wybrać najlepsze rozwiązanie na balkon?

Markiza balkonowa do poręczy okrągłej italia selt

Markizy balkonowe to popularne rozwiązanie, które pozwala na ochronę przed słońcem i zwiększenie komfortu użytkowania przestrzeni na balkonie. W tym artykule znajdziesz kompleksowy przewodnik, który pomoże Ci w wyborze i montażu takiej markizy. Dowiesz się, jakie funkcje pełnią markizy, jakie ich rodzaje są dostępne w naszej ofercie oraz jak prawidłowo je zamontować i dbać o ich konserwację. Zapraszamy do lektury!

Czym są markizy balkonowe i jakie pełnią funkcje?

Markizy przeznaczone na balkon to specjalne osłony montowane na zewnątrz budynków, które mają na celu ochronę przed słońcem i zwiększenie komfortu użytkowania balkonu. W tym artykule omówimy podstawowe funkcje jakie pełnią tego rodzaju osłony oraz podstawowe różnice między markizami określanymi jako balkonowe a tarasowe.

Definicja i charakterystyka osłon stosowanych na balkon

Markizy stanowią osłony przeciwsłoneczne, których cechą charakterystyczną jest tkanina rozpięta na konstrukcji. W naszej ofercie znajdziecie Państwo modele tych produktów wyposażone w konstrukcję wykonaną z ekstrudowanego aluminium malowanego proszkowo. Tkaniny poszycia wykonane są z wysokiej jakości materiału akrylowego, zabezpieczonego teflonem. W ofercie posiadamy także tkaniny wodoodporne, które pozwalają korzystać z osłony także podczas opadów deszczu. Bogata kolorystyka markiz balkonowych pozwala na dobranie osłony idealnie wpasowującej się, bądź wyróżniającej się (w zależności od oczekiwań klienta) na tle fasady budynku.

Funkcje ochronne markiz balkonowych

Główną funkcją wszystkich rodzajów markiz jest ochrona przed słońcem. Tego rodzaju osłona przeciwsłoneczna na balkonie pozwala cieszyć się przyjemnym cieniem, zwiększając komfort spędzania czasu na zewnątrz. Warto także podkreślić, że wysokiej jakości tkaniny markizy chronią przed promieniowaniem UV, co jest szczególnie ważne dla osób o wrażliwej skórze. Dodatkowo grupa tkanin oznaczonych jako „waterproof” zapewnia zwiększoną ochronę przed opadami atmosferycznymi, zapewniając 100% ochronę przed wodą, zwiększając funkcję ochronną markizy przed różnymi warunkami atmosferycznymi.

Markiza balkonowa a markiza tarasowa – który rodzaj to odpowiednia markiza na balkon?

Choć zarówno jedne, jak i drugie rodzaje markiz pełnią podobne funkcje, to różnią się między sobą konstrukcją i sposobem montażu. Markiza przeznaczona na taras jest zwykle większa i mocniejsza, co pozwala na ochronę większej powierzchni. W przypadku tego rodzaju markiz występuje wiele modeli, np. z kasetą czy bez kasety. Nowoczesne markizy tarasowe mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak oświetlenie LED czy sterowanie za pomocą pilota. Warto także podkreślić, że markizy tarasowe, w szczególności modele bez kasety, często montowane są na balkonach, jako alternatywa dla innych rozwiązań.

Natomiast markizy balkonowe zwykle są produktami lżejszymi, przeznaczonymi do montażu na suficie lub na ścianie nad balkonem. Tego rodzaju osłony posiadają ramiona mocowane do poręczy lub wnęki (ściany) balkonu, co powoduje, że prezentują się one nieco inaczej niż typowe markizy tarasowe.

Podsumowując, osłony dedykowane na balkony to praktyczne i estetyczne rozwiązanie, które pozwala na ochronę przed słońcem i zwiększenie komfortu użytkowania tej przestrzeni. Warto zwrócić uwagę na różnice między różnymi modelami markiz, aby wybrać odpowiednią osłonę dla swoich potrzeb. Wśród modeli markiz tarasowych także znajdą Państwo takie, które sprawdzą się na balkonie.

Decyzja, jaki model wybrać, choć może wydawać się trudna, powinna jednak obejmować odpowiedź na kilka podstawowych pytań:

 1. jaki wymiar markizy jest mi potrzebny?
 2. jaki sposób montażu na moim balkonie jest możliwy?
 3. jakim budżetem na zakup markizy dysponuję?
 4. czy markiza ma być w kasecie czy bez kasety?

Odpowiadając na te pytania łatwiej będzie zawęzić wybór markiz do modeli spełniających oczekiwania i możliwości, niekoniecznie typowo balkonowych.

Rodzaje modeli markiz dedykowanych na balkony z naszej oferty

W naszej ofercie znajdą Państwo kilka modeli markiz dedykowanych na balkony. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą markiz balkonowych:

Markiza balkonowa poręczowa

Markiza balkonowa poręczowa to popularny rodzaj markizy, który montowany jest na poręczach balkonowych. Markiza poręczowa charakteryzuje się prostą konstrukcją, łatwością montażu oraz możliwością szybkiego zdejmowania w razie potrzeby. Zalety tego rodzaju markizy to przede wszystkim oszczędność miejsca oraz estetyczny wygląd. Markiza balkonowa poręczowa doskonale sprawdzi się na małych balkonach, gdzie nie ma możliwości montażu większych konstrukcji. Możliwość zamocowania tkaniny na końcach ramion (zaczepy hakowe) pozwala w łatwy sposób przekształcić markizę w roletę przesłaniającą światło balkonu.

Ramiona mocowane do poręczy pozwalają na ustawienie ich pod dowolnym kątem, stwarzając mniejszą lub większą powierzchnie zacienioną na balkonie. Możliwość opuszczenia ramion wzdłuż barierki i zaczepienia belki z tkaniną o zaczepy hakowe to dodatkowa korzyść z jaką oferuje ten produkt.

Markizy balkonowe poręczowe występują wyłącznie ze sterowaniem ręcznym za pomocą korby. Brak jest możliwości zastosowania w nich napędu elektrycznego, co wynika ze specyfiki mocowania ramion. Niewielka waga markizy, nawet przy dużej szerokości osłony, powoduje, że sterowanie ręczne jest proste i nie wymaga użycia siły.

Markiza italia zamocowana na balkonie z owalną balustradą lub okrągłą balustradą

Markiza balkonowo-sklepowa bez kasety

Markiza balkonowo-sklepowa bez kasety to kolejny rodzaj markizy dostępny w naszej ofercie. Markiza bez kasety charakteryzuje się tym, że tkanina nie jest chroniona przez żadną obudowę, co sprawia, że jest bardziej narażona na działanie czynników atmosferycznych. Mimo to, markiza balkonowo-sklepowa bez kasety jest łatwa w montażu i obsłudze. Ten rodzaj markizy sprawdzi się na balkonach, gdzie nie ma potrzeby dodatkowej ochrony tkaniny przed warunkami atmosferycznymi. Jednocześnie ramiona mocowane do wnęki lub ściany pozwalają na swobodne sterowaniem kątem pochylenia markizy oraz zacienieniem mniejszej lub większej powierzchni.

W tego rodzaju markizach balkonowych sposób mocowania markizy (do ściany czy sufitu), wyznacza jednocześnie sposób mocowania ramion (do ściany lub wnęki). Wiele długości ramion do wyboru sprawia, że markiza balkonowo-sklepowa sprawdzi się także jako przesłona dużych powierzchni. Opcjonalne zastosowanie napędu elektrycznego pozwala na sprawną i łatwą jej obsługę.

Markiza balkonowa wnękowa italia selt bezkasetoMarkiza balkonowa wnękowa italia selt bez kasetywa

Markiza balkonowo-sklepowa w kasecie

Markiza balkonowo-sklepowa w kasecie to najbardziej zaawansowane rozwiązanie w tej grupie produktów. Markiza z kasetą posiada specjalną obudowę, która chroni tkaninę przed działaniem czynników atmosferycznych. Markiza balkonowo-sklepowa w kasecie jest nieco droższa od innych rodzajów markiz, ale oferuje lepszą ochronę i wygodę użytkowania. Ten rodzaj markizy sprawdzi się na balkonach, gdzie istnieje potrzeba dodatkowej ochrony tkaniny przed warunkami atmosferycznymi oraz na tam, gdzie wymagana jest większa powierzchnia osłony. Jednocześnie możliwość zastosowania ramion mocowanych do wnęki lub ściany pozwala na płynną zmianę kąta nachylenia markizy. Zastosowanie napędu elektrycznego zwiększa komfort sterowania tego rodzaju markizą.

Podsumowując, w naszej ofercie znajdą Państwo różne rodzaje markiz balkonowych, które doskonale sprawdzą się na balkonach, ale także jako osłona witryny sklepowej czy okna. Wybór odpowiedniej markizy zależy od indywidualnych potrzeb oraz warunków, w jakich będzie ona montowana. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i wyboru najlepszego rozwiązania dla swojego domu.

Markiza balkonowa w kasecie italia, markizy balkonowe

Wybór najlepszej markizy na balkon: co warto wiedzieć?

Wybór odpowiedniej markizy balkonowej może być kluczowy dla komfortu i funkcjonalności Twojego balkonu. Warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru. Wśród nich warto wymienić indywidualny rozmiar markizy, materiał z jakiego jest wykonana oraz kolorystykę zarówno tkaniny, jak i konstrukcji markizy.

Czy można zamówić markizy na wymiar?

W przypadku markiz balkonowych zapewniamy możliwość zamówienia osłony na wymiar. Maksymalna jej szerokość to 5 m. Wysięg zależny jest od wybranego modelu i występuje w kilku standardowych wielkościach. Decydując się na markizę na wymiar będziesz mógł dopasować rozmiar markizy do swojego balkonu, co pozwoli na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Aby dokonać właściwego wyboru, warto zmierzyć szerokość i długość balkonu oraz zastanowić się, jak głęboko markiza powinna sięgać, aby zapewnić odpowiednią ochronę przed słońcem. Pamiętaj, że indywidualny rozmiar markizy może wpłynąć na jej cenę, ale jednocześnie pozwoli na lepsze dopasowanie do Twoich potrzeb.

Materiał i kolorystyka markiz balkonowych: jakie są możliwości?

Materiał poszycia markiz balkonowych ma kluczowe znaczenie dla trwałości i wytrzymałości produktu. Warto wybrać markizę wykonaną z materiałów odpornych na działanie promieni UV, wilgoci oraz innych czynników atmosferycznych. Popularnym materiałem stosowanym w produkcji markiz jest akryl, który charakteryzuje się wysoką odpornością na blaknięcie i działanie promieni słonecznych. W naszej ofercie stosowane są wyłącznie najwyższej jakości tkaniny akrylowe oraz tkaniny akrylowe wodoodporne.

W kwestii kolorystyki markiz balkonowych, warto zwrócić uwagę na dostępne kolory tkaniny markizy oraz kolory konstrukcji markiz. Wybierając tkaninę, warto zdecydować się na kolor, który będzie komponował się z elewacją budynku oraz otoczeniem. W przypadku konstrukcji markizy, popularne są kolory takie jak biały, szary czy antracyt. Pamiętaj, że różne kolory markiz mogą wpłynąć na odbiór estetyczny Twojego balkonu, dlatego warto dobrze przemyśleć swój wybór.

Podsumowując, wybór odpowiedniej markizy zależy od kilku czynników, takich jak indywidualny rozmiar, materiał oraz kolorystyka. Biorąc pod uwagę te aspekty, będziesz mógł dokonać właściwego wyboru, który zapewni komfort i funkcjonalność Twojego balkonu. Pamiętaj, że warto zainwestować w odpowiednią markizę, która będzie służyć Ci przez długie lata.

Montaż markizy balkonowej: krok po kroku

Właściwy montaż markizy balkonowej jest kluczowy dla jej funkcjonalności i trwałości. W tym artykule przedstawimy krótki przewodnik dotyczący montażu markizy balkonowej, omawiając poszczególne kroki montażu oraz podstawowe informacje na ten temat.

Montaż markizy balkonowej: podstawowe informacje

Przed przystąpieniem do montażu markizy na balkonie, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Po pierwsze, upewnij się, że wybrałeś najwyższą jakość markiz, które będą trwałe i odporne na warunki atmosferyczne – dokładnie takie markizy mamy w naszej ofercie. Po drugie, sprawdź, czy posiadasz wszystkie niezbędne narzędzia i elementy montażowe, takie jak wiertarka, kołki rozporowe, śruby i klucze. Wreszcie, zapoznaj się z instrukcją montażu dostarczoną przez producenta markizy.

Jak prawidłowo zamontować markizę balkonową i balkonowo-sklepową?

Montaż markizy balkonowej poręczowej oraz balkonowo-sklepowej różni się nieznacznie w zależności od modelu. Niemniej jednak, istnieją pewne kroki, które są wspólne dla większości montaży:

 1. Wybierz odpowiednie miejsce na montaż markizy, zwracając uwagę na wystarczającą wysokość oraz stabilność ściany.
 2. Zamocuj uchwyty montażowe do ściany lub sufitu, korzystając z kołków rozporowych i śrub. Upewnij się, że są one równo rozmieszczone i mocno przymocowane.
 3. Przygotuj ramiona markizy balkonowej do montażu, zgodnie z instrukcją producenta.
 4. Zamocuj markizę do uchwytów montażowych, korzystając z odpowiednich śrub i zabezpieczeń. Upewnij się, że markiza jest stabilna i równo zamocowana.
 5. Wykonaj test działania markizy, sprawdzając, czy otwiera się i zamyka prawidłowo oraz czy nie ma żadnych przeszkód w jej działaniu.

Markiza balkonowo-sklepowa z napędem elektrycznym – jak podłączyć?

W przypadku markizy balkonowo-sklepowej z napędem elektrycznym, montaż będzie nieco bardziej skomplikowany, ale nadal możliwy do wykonania samodzielnie. Po zamocowaniu markizy, należy zająć się podłączeniem elektrycznego sterowania:

 1. Upewnij się, że zasilanie w miejscu montażu markizy jest wyłączone, aby uniknąć ryzyka porażenia prądem.
 2. Podłącz przewody zasilające napędu markizy do odpowiednich przewodów w instalacji elektrycznej, zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku wątpliwości, warto skonsultować się z elektrykiem.
 3. Podłącz przewody sterownika do napędu markizy oraz do zasilania, zgodnie z instrukcją producenta.
 4. Włącz zasilanie i sprawdź, czy sterowanie markizą działa prawidłowo. W przypadku problemów, sprawdź połączenia oraz instrukcję obsługi sterownika.

Podsumowując, montaż markizy balkonowej oraz balkonowo-sklepowej może być wykonany własnoręcznie, o ile przestrzega się instrukcji producenta oraz zwraca uwagę na bezpieczeństwo podczas pracy. Pamiętaj, że prawidłowy montaż markizy jest kluczowy dla jej trwałości i funkcjonalności, dlatego warto zadbać o każdy szczegół. Więcej informacji o samodzielnym montażu markiz znajdziesz w innym artykule na naszym blogu – zapraszamy do lektury!

Ochrona i konserwacja markizy balkonowej

Aby cieszyć się długotrwałym użytkowaniem markizy balkonowej, warto zadbać o jej odpowiednią ochronę i konserwację. Markizy z naszej oferty nie wymagają specjalistycznych zabiegów w tym zakresie. Warto jednak zadbać odpowiednio o materiał poszycia, by wydłużyć jego estetyczny wygląd. W szczególności warto pamiętać o:

 1. oczyszczaniu poszycia z zanieczyszczeń, jak liście czy zwierzęce odchody,
 2. przed zwinięciem markizy sprawdzić, czy tkanina jest sucha, dbać by zwinięty materiał nie był wilgotny (co sprzyja powstawaniu pleśni i odbrawień),
 3. okresowo warto zastosować impregnat do tkanin markizowych, w celu zwiększenia jej właściwości hydrofobowych.

Podsumowanie

W niniejszym artykule omówiliśmy najważniejsze aspekty związane z markizami balkonowymi, takie jak ich funkcje, rodzaje, wybór odpowiedniego modelu oraz montaż. Przedstawiliśmy również porady dotyczące ochrony i konserwacji markizy, aby zapewnić jej długotrwałe użytkowanie i estetyczny wygląd.

Podkreśliliśmy, że tego rodzaju osłony pełnią ważne funkcje ochronne, w szczególności zapewniając ochronę przed słońcem. Porównaliśmy je również z markizami tarasowymi, aby ułatwić wybór odpowiedniego rozwiązania. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem prezentującym porównanie różnych modeli markiz tarasowych z naszej oferty – mamy nadzieję, że ułatwi on Państwu wybór najlepszego rozwiązania na wasz balkon. Wśród rodzajów markiz balkonowych wyróżniliśmy markizę balkonową poręczową, markizę balkonowo-sklepową bez kasety oraz markizę balkonowo-sklepową w kasecie.

Wskazaliśmy, że warto zwrócić uwagę na indywidualny rozmiar markizy oraz materiał i kolorystykę, aby dopasować ją do swojego balkonu. Omówiliśmy również krok po kroku proces montażu markizy balkonowej, zarówno w wersji manualnej, jak i z napędem elektrycznym.

Odwiedź nas na Facebooku. Zobacz nasz kanał na YouTube.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz do PDF

Trwa generowanie dokumentu, poczekaj chwilę

Back Zapisz do PDF
Your cart email sent successfully :)