Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?Zadzwoń +48 518 075 074

Jakie są rodzaje żaluzji fasadowych ?

Żaluzje fasadowe dostępne są w kilku modelach. Głównym sposobem ich rozróżnienia jest budowa lameli. Innym sposobem podziału jest wyróżnienie żaluzji według sposobu montażu. W tym artykule przedstawimy Państwu różne rodzaje żaluzji fasadowych oraz ich krótką charakterystykę. Przedstawione zostaną także rodzaje blach osłonowych stosowanych w żaluzjach fasadowych oraz dostępnych skrzynek box – do montażu podtynkowego.

Rodzaje żaluzji fasadowych według budowy lamela

Żaluzje dzieli się na określone grupy. Jednym z najczęściej spotykanych i w zasadzie najbardziej podstawowym sposobem podziału jest ich klasyfikacja według wielkości i budowy lamela. Przyjmując za kryterium budowę lameli wyróżnić można następujące wersje żaluzji dostępnych na rynku:

żaluzje fasadowe C50 – z lamelami o kształcie litery C i szerokości 49 mm, tego rodzaju żaluzje występują z prowadnicami linkowymi bądź w wersji wolnowiszącej, żaluzje C50 Slim to z kolei model, w którym pióra lamel zostały wzbogacone domieszką magnezu, przeznaczone wyłącznie do montażu wewnątrz pomieszczeń

Żaluzja fasadowa linkowa c50, Żaluzja prowadnica linkowa

żaluzje fasadowe C80 – z lamelami o kształcie litery C i szerokości 79 -81 mm, występujące zarówno w wersji z prowadnicami listwowymi, jak i linkowymi, a także w kasecie (OVALCUBE) oraz w wersji podtynkowej

Lamel żaluzji typ c80, lamele w kształcie C, Żaluzje Fasadowe Wycena

żaluzje fasadowe Z90 – z lamelami o kształcie litery Z i szerokości 93 mm, także występujące z prowadnicami linkowymi lub listwowymi, z blachami osłonowymi (bądź bez nich) lub w kasecie oraz w wersji podtynkowej

Podział żaluzji fasadowych podtynkowych

Żaluzje fasadowe określane jako żaluzje BOX, to inaczej mówiąc żaluzje podtynkowe. Wyróżniamy w tej grupie żaluzje z lamelami o C80 oraz Z90 w 5 rodzajach kaset:

• kaseta BOX 1 przygotowana z aluminium ekstrudowanego, wyposażona w wypust z blachy umożliwiający wykonanie zewnętrznej zaprawy tynkarskiej, posiada pokrywę rewizyjną, ułatwiającą dostęp np. do silnika po zamontowaniu żaluzji

• kaseta BOX 2 stanowi wzbogaconą o warstwę docieplenia nadproża wersję kasety typu 1

• kaseta BOX 3 przygotowana z ekstrudowanego aluminium, kaseta o zwiększonej sztywności, niezwykle łatwa w montażu

• kaseta BOX 4 wzbogacona o docieplenie nadproża wersja kasety typu 3

• kaseta BOX 5 jest także wykonana z ekstrudowanego aluminium, lakierowana w całości, nie posiada nośnika tynku z przodu kasety

W naszej ofercie standardowo dostępne są skrzynki typu 1 i 2. Jeśli potrzebujesz innego rodzaju skrzynki napisz do nas – chętnie przygotujemy ofertę skrojoną według indywidualnych potrzeb.

Blachy osłonowe żaluzji natynkowych

Żaluzje fasadowe mogą być wyposażone dodatkowo, choć nie muszą, w górne blachy osłonowe. Główna funkcja blach osłonowych to zasłonięcie zwiniętego pakietu lameli. W zależności od montażu żaluzji, rozróżniamy kilka różnych typów blach osłonowych. Standardowo blacha aluminiowa ma grubość 1,2mm, ale za dopłatą dostępna jest również o grubości 2mm. W zależności od konfiguracji, może być dopasowana pod wszelkie rozwiązania elewacyjne.

Wyróżniamy 4 rodzaje blach osłonowych oraz 2 popularne typy kaset. Do blach osłonowych można również dokupić boczne zaślepki do blachy/ kasety:

Żaluzja fasadowa listwowa Z90 typ1 bez zaślepek
Żaluzja fasadowa listwowa Z90 typ2 bez zaślepek
Żaluzja fasadowa linkowa C80L typ3 bez zaślepek
  1. blacha typ 1- osłona z przodu, może być wyposażona w opcjonalne osłony boczne,
  2. blacha typ 2- osłona z przodu i z tyłu, może być wyposażona w opcjonalne osłony boczne
  3. blacha typ 3- osłona z przodu i od góry, może być wyposażona w opcjonalne osłony boczne
Żaluzja fasadowa linkowa Z90L typ4 bez zaślepek
C80 oval prowadnice wewnętrzne, montaż prowadnic, prowadnice schowane pod kasetą żaluzji
C80 cube prowadnice wewnętrzne, montaż prowadnic, prowadnice schowane pod kasetą żaluzji
  1. blacha typ 4- osłona z przodu, z tyłu oraz od góry, może być wyposażona w opcjonalne osłony boczne
  2. kaseta oval- kaseta owalna
  3. kaseta cube- kaseta prostokątna

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym opisem blach osłonowych jak oraz do obejrzenia filmu prezentującego blachy.

Podsumowanie

W tym artykule przedstawiliśmy podział żaluzji fasadowych na kilka rodzajów. Najczęściej spotykanym jest podział na żaluzje według kształtu i wielkości lameli, a także wyróżnienie żaluzji podtynkowych. Przybliżyliśmy także rodzaje blach osłonowych i boxów podtynkowych.

W innych naszych artykułach przeczytacie Państwo między innymi o montażu żaluzji fasadowych. Osoby dopiero poszukujące i rozważające zakup tego rozwiązania zapraszamy do lektury artykułów:

  1. Żaluzje czy rolety?, w który porównujemy różne produkty osłonowe dla okien rozważając ich zalety i zastosowanie,
  2. Czym są żaluzje fasadowe?, w którym przybliżamy ten produkt.

Odwiedź nas na Facebooku. Zobacz nasz kanał na YouTube.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz do PDF

Trwa generowanie dokumentu, poczekaj chwilę

Back Zapisz do PDF
Your cart email sent successfully :)