Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?Zadzwoń +48 518 075 074

Czym są żaluzje fasadowe?

Żaluzje fasadowe pod markizą pozwalają chronić wnętrze pomieszczenia przed nagrzaniem jednocześnie ciesząc się nasłonecznionym tarasem

Żaluzje fasadowe to jedno z nowoczesnych rozwiązań osłonowych na okna i drzwi balkonowe oraz tarasowe, którego głównym zadaniem jest zacienienie pomieszczenia. Wykonane z aluminium z regulowanymi lamelami stanowią ciekawą alternatywę dla rolet zewnętrznych.

Czym są żaluzje fasadowe?

W tej części artykułu przybliżymy Państwu, czym są żaluzje fasadowe i czym różnią się od innych produktów osłonowych stosowanych na oknach. Przedstawimy również podstawowe zalety wynikające ze stosowania żaluzji.

Definicja żaluzji fasadowych

Żaluzje fasadowe to produkty osłonowe o charakterystycznej budowie. Składające się z listewek – lameli są nowoczesnymi i jednocześnie eleganckimi osłonami okiennymi. Zarówno ich prosta konstrukcja, jak i wytrzymałość sprawiają, że świetnie sprawdzą się na budynkach ze sporymi przeszkleniami. Ze względu na fakt, że produkty te stosowane są na zewnątrz okien często określa się je także jako żaluzje elewacyjne.

Zastosowanie żaluzji fasadowych

Żaluzje fasadowe, jak wspomniano powyżej, montowane są za oknem lub drzwiami tarasowymi od strony zewnętrznej. W zależności od stopnia wykończenia budynku lub możliwości montażu wyróżnia się żaluzje fasadowe natynkowe i podtynkowe. Pierwsze z nich pozwalają na montaż zarówno na fasadzie, we wnęce okiennej, jak i do ramy okna. Wersja podtynkowa natomiast pozwala na ukrycie elementów systemu pod tynkiem.

Żaluzje fasadowe stosowane są głównie w celu ochrony pomieszczeń przed nadmiernym nagrzewaniem. Zapewniają one znaczny stopień zaciemnienia, a jednocześnie, dzięki regulowanemu kątowi otwarcia lamel pozwalają na dopasowania ilości wpadającego do wewnątrz światła w zależności od potrzeb.

Powszechnie uważa się, że żaluzje fasadowe najlepiej sprawdzają się do osłony dużych, przeszklonych powierzchni, w szczególności w budynkach użyteczności publicznej. Warto jednak zauważyć, że dzięki możliwości wykonania żaluzji na wymiar oraz wielu opcjom montażu, sprawdzą się one doskonale także do przesłony mniejszych okien, okien narożnikowych oraz innych przeszklonych powierzchni.

Zalety stosowania żaluzji fasadowych

Niewątpliwie, ogromną zaletą żaluzji fasadowych jest doskonała ochrona przeciwsłoneczna. Żaluzje fasadowe zewnętrzne bardzo dobrze blokują promienie słoneczne (zatrzymują nawet 80% światła), tym samym zapobiegając przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń w czasie gorących dni. Z kolei w miesiącach zimowych ograniczają utratę ciepła poprzez szklane elementy ściany.

Żaluzje fasadowe, są estetycznie wykonane i mają unikalny design. Dodatkowym atutem żaluzji fasadowych jest nowoczesny wygląd, co wpłynęło na rosnącą popularność i sprawiło, że coraz częściej zastępują niegdyś popularne rolety zewnętrzne.

Żaluzja fasadowa c80 widok od środka pomieszczenia nie jest ograniczony mimo rozwiniętej żaluzji

Możliwość sterowania kątem pochylenia lamel sprawia, że żaluzje pozwalają na regulowanie ilości światła w pomieszczeniu. Jest to jedna z największych zalet tego rodzaju rozwiązań osłonowych. Żaden inny produkt nie stwarza bowiem użytkownikom takiej możliwości.

Rodzaje żaluzji fasadowych

System żaluzji fasadowych najczęściej przeznaczony jest do montażu natynkowego. Podstawowym podziałem żaluzji jest ich klasyfikacja według kształtu i wielkości lameli.

Żaluzje Z90

Żaluzje Z90 Selt wyposażone są w lamele w kształcie przypominającym literę Z. Lamele tego rodzaju zaprojektowane zostały by zapewniać maksymalne zaciemnienie pomieszczenia. Kształt pióra lameli gwarantuje również bardzo niską wysokość żaluzji pakietu po zwinięciu. Do podstawowych cech tego rodzaju żaluzji zalicza się:

 1. większe zaciemnienie – konstrukcja lameli zapewnia większą szczelność, a tym samym skuteczne zaciemnienie,
 2. płynna regulacja kąta nachylenia lamel – w szczególności przy zastosowaniu silnika i pilota w wersji Variation,
 3. dopracowane detale i wysoka jakość komponentów – zapewniają dłuższą żywotność elementów żaluzji, takich jak tasiemki i drabinki,
 4. kompaktowy pakiet żaluzji po zwinięciu – kształt lameli i technologia drabinki pozwalają na uzyskanie maksymalnie małej wysokości pakietu żaluzji po zwinięciu.

W naszej ofercie wśród żaluzji fasadowych Z90 Selt znajdziecie Państwo następujące rodzaje żaluzji:

 1. żaluzje fasadowe Z90 Selt listwowe
 2. żaluzje fasadowe Z90 Selt linkowe
 3. żaluzje fasadowe Z90 Cube Selt listwowe
 4. żaluzje fasadowe Z90 Oval Selt listwowe
 5. żaluzje fasadowe Z90 Box Selt podtynkowe
Okna w salonie z żaluzjami fasadowymi ograniczają widoczność z zewnątrz bez całkowitego zaciemnienia pomieszczenia

Żaluzje C80

Żaluzje C80 Selt wyposażone są w lamele o kształcie litery C. Choć kształt ten jest najczęściej spotykanym w różnego rodzaju żaluzjach, profile lameli produkcji Selt wyróżniają się obustronnie zawiniętymi krawędziami lameli. Zapewnia im to dodatkowe wzmocnienie oraz zwiększoną sztywność i stabilność listew aluminiowych nawet przy dużej szerokości żaluzji. Do głównych cech tego rodzaju żaluzji zalicza się:

 1. prostota i solidność konstrukcji
 2. zaokrąglone krawędzie lamel,
 3. płynna regulacja kąta nachylenia lamel.

W naszej ofercie żaluzji fasadowych C80 Selt znajdziecie Państwo następujące ich rodzaje:

 1. żaluzje fasadowe C80 Selt listwowe
 2. żaluzje fasadowe C80 Selt linkowe
 3. żaluzje fasadowe C80 Cube Selt listwowe
 4. żaluzje fasadowe C80 Oval Selt listwowe
 5. żaluzje fasadowe C80 podtynkowe
Żaluzje owalne c80 selt realizacja, Żaluzje zewnętrzne realizacja

Żaluzje C50

Lamele w kształcie zbliżonym do litery C stanowią, jak wspomniano powyżej, sprawdzone rozwiązanie w wielu rodzajach żaluzji. W naszej ofercie znajdziecie Państwo dwa modele żaluzji fasadowych z tego rodzaju lamelami:

 1. żaluzje fasadowe C50L Selt – wyposażone w linkowe prowadzenie boczne, ocynkowane linki o średnicy 2,5 mm znajdują się w oplocie z poliamidu, co zapewnia im większą trwałość i gwarantuje cichą pracę systemu żaluzji fasadowych, lekka i kompaktowa budowa tego modelu żaluzji sprawia, że doskonale sprawdzają się one zarówno we wnętrzach mieszkalnych, jak i pomieszczeniach biurowych,
 2. żaluzje fasadowe C50 Slim Selt – w tym modelu żaluzji fasadowych lamele zostały wykonane z aluminium z domieszką magnezu, dzięki czemu wyróżniają się one zwiększoną elastycznością i trwałością, budowa lamel oraz ich niewielka grubość zapewniają małe wymiary pakietu żaluzji po zwinięciu.
Żaluzje lamelowe do biura c50 slim, żaluzje aluminiowe wewnętrzne do pomieszczenia

Żaluzje podtynkowe

Żaluzje podtynkowe także mogą być wyposażone w lamele Z90 i C80. Tym, co wyróżnia tę grupę żaluzji jest sposób montażu – wyposażone są one bowiem w skrzynkę, która może zostać ukryta pod warstwą tynku. O różnych rodzajach skrzynek podtynkowych piszemy więcej w tym artykule. Wraz ze skrzynką podtynkową żaluzje podtynkowe wyposażone są w prowadnice podtynkowe, które także przygotowane są do zamontowania pod elewacją.

Zewnętrzne żaluzje fasadowe jako osłona witryny budynku

Funkcjonalna osłona – sterowanie żaluzjami fasadowymi

Jak działa ręczny system sterowania żaluzjami fasadowymi?

Ustawienie żaluzji fasadowych może być sterowane ręcznie – za pomocą mechanizmu korbowego z przekładnią. W przypadku systemów zewnętrznych z napędem ręcznym należy pamiętać o konieczności przeprowadzania mechanizmu do wnętrza pomieszczenia przez ościeżnicę okna lub wewnątrz ściany. System ten sterowany jest korbą – żaluzja jest opuszczana, następnie ustawiany jest kąt pochylenia lamel od pełnego zamknięcia od pełnego otwarcia. Kręcąc korbą w przeciwną stronę możliwe jest ponowne zamknięcie lamel i zwinięcie żaluzji. Na poniższym rysunku prezentujemy budowę mechanizmu do ręcznego sterowania żaluzjami fasadowymi

Żaluzja c80 listwowa sterowanie ręczne strona lewa od wnętrza pomieszczenia

Sterowanie elektryczne

Żaluzje fasadowe mogą być wykonane także ze sterowaniem elektrycznym. W naszym sklepie oferujemy cztery rodzaje silników do żaluzji:

 1. silnik Elero JA Soft to napęd do żaluzji wyposażony w mechaniczne końcówki, cichy hamulec oraz mikorwyłącznik bezpieczeństwa, silnik wyposażony jest w przewód zasilający 0,8 m z wtyczką Hirschmann, wyprowadzony zwykle mniej więcej pośrodku żaluzji, może być sterowany zarówno przełącznikiem ściennym, jak i (po dodaniu centrali sterującej) bezprzewodowo (pilotem),
 2. silnik Somfy J4WT to uniwersalny napęd fasadowy do żaluzji, zapewnia łatwe zdalne sterowanie żaluzjami, dzięki systemowi radiowemu (z dodanym odbiornikiem Modulis Slim Receiver) oraz funkcji “My”, napęd wyposażony w elektroniczne wyłączniki pozycji krańcowych, także może być sterowany przełącznikiem ściennym, jak i pilotem (po dodaniu odpowiedniej centralki),
 3. silnik Somfy J4WT PROTECT to uniwersalny napęd fasadowy do żaluzji, posiada on wszystkie zalety napędu J4WT, a dodatkowo zaopatrzony został w detekcję przeszkód i oblodzenia dla ruchu w górę oraz awaryjne zatrzymywanie (śnieg między lamelami, itp.), silnik z elektronicznymi krańcówkami, który może być sterowany przełącznikiem ściennym lub pilotem (po dodaniu odpowiedniej centralki),
 4. silnik Somfy J4IO to radiowy do żaluzji, w technologii io-homecontrol, zapewnia łatwe zdalne sterowanie żaluzjami, dzięki systemowi radiowemu, posiada także funkcję „My”, ponadto silnik zaopatrzony jest w awaryjne zatrzymywanie (śnieg między lamelami, itp.), współpracuje z innymi urządzeniami io, nadaje sygnał zwrotny, napęd radiowy Somfy J4IO posiada wbudowany odbiornik, centralkę do sterowania bezprzewodowego IO.

Zastosowanie napędu elektrycznego w żaluzjach fasadowych pozwala na łatwe zarządzanie ruchem nawet dużej osłony. Dodatkowo umożliwia zastosowanie automatyki – o tym rozwiązaniu piszemy więcej poniżej.

Automatyka do żaluzji fasadowych: funkcjonalność i komfort

Automatyka do żaluzji fasadowych obejmuje szereg produktów: od pilotów po czujniki pogodowe. Sterowanie za pomocą pilota to jedno z najczęściej wybieranych udogodnień. Warto jednakże zastanowić się także nad zastosowaniem czujnika słońca, jako opcji dodatkowej do sterowania żaluzjami fasadowymi. Czujnik taki posiada regulowaną czułość, co oznacza, że możliwe jest dopasowanie jego ustawień do potrzeb każdego użytkownika. Czujniki słońca, gdy wykryją określone natężenie promieniowania słonecznego, przesyłają do silnika żaluzji sygnał do zamknięcia osłony.

Żaluzje fasadowe z napędem elektrycznym, poza standardowym zwijaniem i rozwijaniem za pomocą pilota, mogą być sterowane również za pomocą smartfona. Niezbędny jest tutaj napęd (silnik)  i automatyka (pilot) firmy Somfy. Żaluzja fasadowa łączy się ze smartfonem za pomocą centrali Tahoma. Za pomocą zainstalowanej aplikacji w telefonie, można sterować żaluzją fasadową, ale również innymi urządzeniami np. bramami, roletami czy markizami.

Automatyka do żaluzji fasadowych to doskonałe rozwiązanie szczególnie wówczas, gdy stopień promieniowania słonecznego jest zmienny, a także, gdy często przebywamy poza domem cały dzień. Wówczas wracając późnym popołudniem lub wieczorem do domu, nawet po bardzo słonecznym dniu, możemy cieszyć się cieniem i chłodem w naszych pomieszczeniach. Dodatkowo, posiadając system Smart Home możemy w każdej chwili zdalnie otworzyć lub zamknąć żaluzje, co znacząco zwiększa komfort przebywania w pomieszczeniach oraz sterowania żaluzjami fasadowymi.

Inwestycja w żaluzje fasadowe – na co zwrócić uwagę?

Ile kosztują żaluzje fasadowe? Co wpływa na cenę żaluzji fasadowych?

Żaluzje fasadowe są produktem wykonywanym pod indywidualne zamówienie, ale nie tylko wymiar jest cechą szczególną zlecenia. Żaluzje można dopasować kolorystycznie do stolarki okiennej, a bogaty wybór kolorystyki konstrukcji i lamel daje szerokie możliwości w tym zakresie.

Żaluzje lakierowane są na kolory zgodnie z paletą RAL. Wyróżniamy kolory standardowe i kolory niestandardowe, gdzie lakierowanie wymaga nieco dłuższego czasu realizacji. Istnieje również możliwość wypożyczenia wzornika kolorów konstrukcji i wzornika kolorów lameli żaluzji fasadowych.

Na cenę żaluzji fasadowych w szczególności wpływają takie elementy jak:

 1. rodzaj lamel,
 2. wybór blach osłonowych, bądź skrzynki box dla wersji podtynkowej,
 3. kolorystyka konstrukcji i lamel,
 4. sposób sterowania.

Najbardziej cenotwórczym elementem będzie z pewnością napęd elektryczny. Zwiększenie ceny żaluzji może także wynikać z zastosowania blach osłonowych oraz lakierowania elementów konstrukcji na nietypowy kolor RAL.

Żaluzja fasadowa lamel z 90mm, żaluzje fasadowe lamele 9cm

Jakie są opcje i metody płatności?

Realizując zakupy w naszym sklepie internetowym można skorzystać z różnych opcji i metod płatności, takich jak: przelew na konto, czy szybkie płatności przez przelewy24 czy PayPal. Aby rozpocząć realizację zamówienia żaluzji konieczne jest opłacenie 30% zaliczki, ponieważ produkty te wykonywane są na wymiar. Pozostałą kwotę możesz dopłacić przelewem po wyprodukowaniu osłony, a przed jej wysyłką, bądź wybrać opcję płatności za pobraniem (maksymalna kwota pobrania to 5000 zł).

Czas realizacji zamówienia i dostawa

Czas realizacji zamówienia oraz dostawy gotowego produktu zależny jest od wybranego sposobu montażu żaluzji oraz czasu złożenia zamówienia, np. pod koniec roku, czy w szczycie sezonu czas ten może być nieco dłuższy. Czas realizacji zamówień na żaluzje podtynkowe jest zwykle nieco dłuższy (o około 1 tydzień). Dostawy realizowane są przez cały rok, zarówno firmami spedycyjnymi, jak i transportem własnym. Dostawa realizowana jest w najkrótszym możliwym czasie od dostawy gotowej osłony na nasz magazyn.

Czy możliwy jest transport żaluzji fasadowych za granicę?

Tak. Organizujemy transporty w zasadzie do każdego kraju w Europie.  Transport poza granicę podlega indywidualnej wycenie.  Po złożeniu zamówienia kontaktujemy się z zamawiającym i informujemy o  kosztach transportu.

Oczywiście można się z nami skontaktować ( np. drogą mailową) przed złożeniem zamówienia w celu ustalenia kosztów transportu produktu, który chcieliby Państwo u nas zamówić.

Lamele żaluzji fasadowych z90 dodatkowo zaciemniają wnętrze

Podsumowanie

W artykule znajdziecie Państwo szereg przydatnych informacji o żaluzjach fasadowych, ich zastosowaniu oraz zaletach ich wykorzystania. Przedstawiliśmy także kilka podstawowych rodzajów żaluzji i omówiliśmy sposoby sterowania żaluzjami fasadowymi. Więcej informacji o montażu żaluzji prezentujemy natomiast w tym artykule, do którego lektury gorąco zapraszamy.

Odwiedź nas na Facebooku. Zobacz nasz kanał na YouTube.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz do PDF

Trwa generowanie dokumentu, poczekaj chwilę

Back Zapisz do PDF
Your cart email sent successfully :)