Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?Zadzwoń +48 518 075 074

Markizy, markizy na taras, balkon – kompleksowy przewodnik

Markizy restauracyjne, markizy barowe, markizy lokal gastronomiczny
Markiza przeciwsłoneczna na balkon italia, markizy, najlepsze markizy na balkon

Markizy to popularne rozwiązania, które pozwalają na ochronę i ozdobę wielu przestrzeni. Chronią przede wszystkim przed słońcem, deszczem oraz wiatrem, jednocześnie tworząc przytulną przestrzeń na tarasie, balkonie, czy w restauracyjnym ogródku. W tym kompleksowym przewodniku po zadaszeniach tarasowych, dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tego rodzaju produktach, ich rodzajach, praktycznych aspektach użytkowania, a także o wyborze i zakupie odpowiedniego modelu. Dzięki temu, będziesz mógł cieszyć się komfortem i funkcjonalnością swojego tarasu, balkonu lub ogrodu przez cały rok.

Podstawowe informacje

Markizy to zewnętrzne osłony, które pełnią funkcję ochronną przed słońcem, deszczem, a także wiatrem. Są one szczególnie popularne w przypadku tarasów, balkonów czy sklepów. Tego rodzaju osłony mają wiele zastosowań, a ich podstawowe funkcje to:

 1. Ochrona przed promieniowaniem słonecznym, co pozwala na utrzymanie przyjemnej temperatury w pomieszczeniach oraz na tarasach.
 2. Zabezpieczenie przed opadami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, co umożliwia korzystanie z tarasu nawet w trudniejszych warunkach pogodowych.
 3. Ograniczenie wpływu wiatru na komfort przebywania na zewnątrz, co jest szczególnie ważne w przypadku tarasów i balkonów.
 4. Estetyczne dopełnienie aranżacji przestrzeni zewnętrznej, dzięki różnorodności dostępnych wzorów, kolorów i materiałów.

Warto zwrócić uwagę na to, że konstrukcja markiz wysokiej jakości najczęściej wykonana jest z ekstrudowanego aluminium, którego lakierowanie pozwala na uzyskanie wielu kolorów konstrukcji, poszycie natomiast wykonane jest z wysokiej jakości materiału akrylowego o szerokim wyborze kolorów i wzorów tkanin markizowych. Omawiane osłony przeciwsłoneczne mogą także być sterowane ręcznie lub elektrycznie. Konstrukcja, materiał poszycia oraz kolorystyka zadaszenia to podstawowe elementy brane pod uwagę podczas wyboru produktu. Wybór odpowiedniego rodzaju osłony zależy od indywidualnych potrzeb oraz warunków, w jakich ma być ona używana. Warto w tym celu przyjrzeć się, jakie rodzaje markiz dostępne są w naszej ofercie.

Markizy – typy i rodzaje

Wyróżniamy dwa główne typy osłon: markizy w kasecie oraz markizy bez kasety.

Markiza tarasowa casablanca z silnikiem elektrycznym mocowana do ściany

Markizy w pełnej kasecie, zwane również markizami kasetowymi, charakteryzują się tym, że ich konstrukcja jest zamknięta w obudowie, która chroni materiał przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Dzięki temu jest ona bardziej trwała i estetyczna. Markiza w kasecie może stanowić jednocześnie ochronę i ozdobę tarasu, gdy jest rozwinięta zapewnia cień, po zwinięciu kaseta może stanowić interesujący element dekoracyjny fasady.

Odpowiedni kąt pochyłu markizy osłoni wnętrze przed promieniami słonecznymi

• W przypadku markizy bez kasety, wałek z tkaniną pozostaje widoczny, nie jest zamknięty w skrzynce, do powoduje, że materiał jest narażony na działanie czynników atmosferycznych. Niektóre modele mogą zostać wyposażone w dodatkowy daszek, stanowiący ochronę markizy, w szczególności tkaniny poszycia przed działaniem warunków atmosferycznych.

Innym, popularnym sposobem podziału omawianych osłon przeciwsłonecznych, jest ich klasyfikacja według miejsca zastosowania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje markiz:

Markiza ogrodowa silver plus selt, Markiza Tarasowa Silver plus - Galeria Zdjęć

Markizy tarasowe to jedne z najbardziej popularnych zadaszeń, które mają na celu ochronę przed słońcem, deszczem i wiatrem. Markizy na taras są idealne do zastosowania w ogrodach, na tarasach czy werandach, gdzie zapewniają komfortowe warunki do wypoczynku na zewnątrz. Ze względu na większe gabaryty warto rozważyć wybór markizy elektrycznej do osłonięcia tarasu. Porównanie najpopularniejszych markiz tarasowych oraz charakterystykę różnych ich modeli znajdziesz w naszym artykule – przegląd markiz tarasowych.

Markiza poręczowa na balkon, markizy balkonowe do poręczy

Markizy balkonowe to kolejny rodzaj zadaszenia, które ze względu na swą konstrukcję dedykowane są do montażu na balkonach. Osłony balkonowe chronią przed słońcem, deszczem oraz wiatrem, a także zapewniają prywatność mieszkańcom. W naszej ofercie znajdziesz modele balkonowe z ramionami mocowanymi do poręczy, ściany lub wnęki balkonowej.

Markiza sklepowa na wymiar, markiza italia selt konfigurator, Markiza balkonowa w kasecie - Galeria Zdjęć

Markizy sklepowe to uniwersalne markizy balkonowo-sklepowe, zadaszenia stosowane najczęściej na balkonach, doskonale sprawdzające się także w przypadku witryn sklepowych, restauracji czy kawiarni. Mogą to być osłony zarówno w pełnej kasecie, jak i bez kasety, mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie. Stanowią doskonałą ochronę balkonu czy witryny sklepowej przed warunkami atmosferycznymi, a możliwość nadruku na poszyciu markizy sklepowej zwiększa także jej użyteczność, jako nośnika treści reklamowych.

Kolista markiza koszowa z nadrukowanym logo nad oknami hotelu

Markizy koszowe to zadaszenia o charakterystycznej, półokrągłej lub trójkątnej konstrukcji, które są montowane na elewacjach budynków. Tego rodzaju osłony zapewniają ochronę przed słońcem, deszczem oraz wiatrem, a także stanowi ciekawy element dekoracyjny. Często wybierane są jako alternatywa dla markiz sklepowych. Dzięki możliwości zastosowania w nich tkanin PCV, wyróżniają się bogatą kolorystyką oraz dużą trwałością i odpornością. Markiza koszowa stwarza doskonałe pole do zastosowania nadruku na poszyciu. Jego wprowadzenie pozwala na jej wykorzystanie jako reklama dla sklepów, ogródków restauracyjnych oraz innych firm czy biznesów.

Osłona tarasu przed wiatrem zapewnia markiza boczna bora rozwijana nawet do 4 metrów

Markizy boczne to produkty, w których tkania wysuwana jest z umieszczonej pionowo na ścianie kasety, pełnią one funkcję osłony bocznej przed słońcem, wiatrem czy wzrokiem sąsiadów. Może być ona zastosowana zarówno na tarasach, jak i balkonach, gdzie zapewnia dodatkową ochronę i prywatność.

Okna osłonięte markizoletami w kolorze czerwonym

Markizorolety to połączenie markizy z roletą, które łączy zalety obu tych rozwiązań. Markizoroleta zapewnia ochronę przed słońcem, deszczem oraz wiatrem, a także pozwala na regulację ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Markizorolety spełniają jednocześnie dwie funkcje: jako roleta chronią przed nasłonecznieniem, a otwarcie części markizowej zapewnia dobry widok na zewnątrz oraz łatwy dostęp do parapetu.

Praktyczne aspekty użytkowania markiz

W tej części artykułu omówimy praktyczne aspekty użytkowania przesłon przeciwsłonecznych, takie jak sterowanie, montaż, wybór poszycia oraz konserwacja. Poznanie tych zagadnień pozwoli na lepsze zrozumienie funkcjonalności osłon oraz ich właściwe użytkowanie.

Zastosowanie omawianych osłon jest bardzo szerokie. Mogą one służyć jako skuteczna ochrona przed słońcem na tarasie, balkonie czy w ogrodzie. Omawiane produkty są również doskonałym rozwiązaniem dla lokali gastronomicznych, które chcą stworzyć przytulne miejsce dla swoich gości na zewnątrz. Równie często stosowane są jako osłona witryn sklepowych, stanowiąc jednocześnie nośnik treści reklamowych w postaci logo czy nadruku na poszyciu. W zależności od miejsca zastosowania oraz celu, jakiemu służy, warto rozważyć kilka podstawowych cech, jakie powinna ona spełniać.

Sterowanie markizami: elektryczne vs ręczne

W przypadku markiz tarasowych i sklepowych mamy do wyboru dwa rodzaje sterowania: elektryczne i ręczne. Sterowanie elektryczne opiera się na zastosowaniu silnika, który pozwala na automatyczne wysuwanie i składanie osłony za pomocą pilota lub przycisku. Zaletą tego rozwiązania jest wygoda oraz szybkość działania. Wadą może być wyższa cena oraz konieczność podłączenia do zasilania elektrycznego.

Sterowanie ręczne polega na obsłudze osłony za pomocą korby. Jest to rozwiązanie tańsze i prostsze w montażu, jednak wymaga większego wysiłku fizycznego oraz czasu na rozłożenie i złożenie. Jednocześnie, dzięki zastosowaniu przekładni oraz wygodnej korby ten rodzaj zarządzania ruchem osłony jest niezwykle prosty.

Wybór między sterowaniem elektrycznym a ręcznym zależy od indywidualnych preferencji oraz budżetu. Więcej o sposobach sterowania osłonami dowiesz się z naszego artykułu o sterowaniu markizami.

Montaż markizy: do ściany, sufitu czy krokwi?

Montaż osłony przeciwsłonecznej może być przeprowadzony na kilka sposobów: do ściany budynku, sufitu, bądź krokwi, w zależności od modelu. Montaż do ściany polega na przymocowaniu konstrukcji osłony bezpośrednio do elewacji, co pozwala na oszczędność miejsca oraz estetyczny wygląd. Możliwe jest zamocowanie markizy do ściany z ociepleniem, w naszej ofercie znajdziesz przygotowany do takiego montażu dedykowany zestaw chemiczny.

Montaż do sufitu szczególnie często wykorzystywany jest w przypadku markiz bez kasety. Wówczas sufit znajdujący się nad konstrukcją osłony, chroni ją w pewnym stopniu przed wpływem czynników atmosferycznych.

Montaż do krokwi pozwala na zawieszenie konstrukcji osłony na odsłoniętych krokwiach dachowych. W zależności od wybranego modelu i rodzaju osłony przeciwsłonecznej dostępne są wszystkie lub tylko wybrane z omówionych możliwości montażu markiz.

Więcej informacji o mocowaniu przedstawianych osłon znajdziesz w naszym artykule o montażu markiz. Zapraszamy też do zapoznania się z filmem przedstawiającym montaż na ścianie z ociepleniem.

Wybór poszycia

Tkaniny markizowe selt, wzornik tkanin akrylowych do osłon selt, jakie są właściwości tkanin markizowych

Wybór odpowiedniego poszycia dla markizy tarasowej, balkonowej czy sklepowej jest kluczowy, gdyż wpływa na jej funkcjonalność oraz wygląd. Na rynku dostępne są różne materiały, takie jak akryl czy PVC. Każdy z nich posiada swoje zalety:

• Akryl – odporny na promieniowanie UV, wodoodporny, łatwy w czyszczeniu, szeroka gama kolorów i wzorów, wykorzystywany w niemal wszystkich modelach i rodzajach markiz.

• PVC – bardzo wytrzymały, wodoodporny, łatwy w czyszczeniu, ale mniej przewiewny niż akryl czy poliester, szczególnie popularny w markizach koszowych.

Wybór materiału zależy od indywidualnych preferencji oraz oczekiwań, co do trwałości i wyglądu osłony. Warto zwrócić uwagę, że w markizach tarasowych, balkonowych i sklepowych z naszej oferty stosowany jest wysokiej jakości materiał akrylowy. Powlekany jest on teflonem na poziomie każdego włókna, dzięki czemu tkanina markizy jest odporna na działanie promieni słonecznych oraz opadów atmosferycznych. Tkaniny oznaczone symbolem „waterproof” zapewniają zwiększoną do 100% odporność tkaniny markiz na wodę i deszcz. Charakterystykę oraz właściwości tkanin markizowych przybliża nasz artykuł o poszyciach do markiz.

Utrzymanie i konserwacja markiz tarasowych: porady i wskazówki

Omawiane osłony przeciwsłoneczne są elementami zadaszenia tarasowego, które narażone jest na oddziaływanie czynników atmosferycznych, w szczególności na promienie UV oraz opady. Wszystkie produkty z naszej oferty wykonane są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych i konserwacyjnych. Regularne utrzymanie w czystości poszycia oraz konserwacja produktów pozwalają jednak na dłużej zachować ich funkcjonalność oraz estetykę. Oto kilka porad i wskazówek dotyczących pielęgnacji markiz:

 1. Czyszczenie – w przypadku powstania zabrudzeń na poszyciu można je oczyścić przy pomocy ciepłej wody i delikatnych środków myjących.
 2. Konserwacja mechanizmów – markizy nie wymagają specjalnych zabiegów, warto od czasu do czasu sprawdzić stan mechanizmów sterujących oraz mocowań.
 3. Ochrona przed czynnikami atmosferycznymi – w przypadku silnych wiatrów, opadów śniegu czy gradu, zaleca się złożenie markizy, aby uniknąć uszkodzeń. Jeden lub dwa razy w sezonie warto zabezpieczyć tkaninę markizy specjalnym środkiem do impregnacji tkanin.

Inwestycja w markizę, czym kierować się przy wyborze osłony przeciwsłonecznej

Planując zakup produktu do zadaszenia lub osłony tarasu, balkonu czy witryny sklepowej, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które pomogą wybrać odpowiedni produkt, spośród szerokiego wyboru osłon przeciwsłonecznych w naszym sklepie. W tym artykule przedstawimy poradnik, który pomoże w wyborze właściwego rozwiązania.

Co wpływa na cenę markizy?

Cena gotowego produktu zależy od kilku czynników, takich jak:

 1. Model markizy (w kasecie lub bez) – modele markiz bez kasety są zwykle nieco tańsze niż modele w pełnej kasecie,
 2. Materiał poszycia – standardowa tkanina akrylowa, tkanina waterproof, tkanina PCV,
 3. Rozmiar – produkcja markizy na wymiar powoduje, że szerokość i wysięg w największym stopniu wpływają na wysokość ceny,
 4. Funkcje dodatkowe – takie jak napęd elektryczny, czujniki wiatru czy oświetlenie LED,
 5. Dodatkowe opcje – nietypowy kolor markizy, w szczególności niestandardowe lakierowanie konstrukcji.

Zamówienie markizy: jak wybrać odpowiedni model i producenta?

Wybór odpowiedniego modelu i producenta markizy jest kluczowy dla zadowolenia z zakupu. Warto zwrócić uwagę na:

 1. Opinie klientów.
 2. Ofertę producentów – porównanie dostępnych modeli, funkcji oraz cen. W naszej ofercie znajdziesz produkty różnych, uznanych producentów.
 3. Gwarancja i serwis.

Dobór odpowiedniego modelu markizy tarasowej do oczekiwań może ułatwić nasz artykuł prezentujący porównanie tych markiz.

Kolory i materiały markiz : jakie są dostępne opcje?

Osłony przeciwsłoneczne z naszej oferty są dostępne w różnych kolorach konstrukcji z bogatym wyborem kolorów tkanin, co pozwala na dopasowanie ich do indywidualnych preferencji oraz stylu zadaszanej przestrzeni. Przy wyborze koloru i materiału warto zwrócić uwagę na:

 1. Estetykę – kolor i materiał powinny współgrać z wyglądem tarasu oraz elewacji budynku.
 2. Funkcjonalność – niektóre materiały są bardziej wodoodporne, przewiewne czy łatwe w czyszczeniu niż inne.
 3. Trwałość – wybór materiału odpornego na promieniowanie UV oraz czynniki atmosferyczne zapewni długotrwałe użytkowanie produktu bez utraty jego wartości użytkowych i estetycznych.

Jakie są opcje i metody płatności

Przy zakupie w naszym sklepie można skorzystać z różnych opcji i metod płatności, takich jak: przelew na konto, czy szybkie płatności przez przelewy24 czy PayPal. Aby rozpocząć realizację zamówienia markizy konieczne jest opłacenie 30% zaliczki, ponieważ produkty te wykonywane są na wymiar. Pozostałą kwotę możesz dopłacić przelewem po wyprodukowaniu osłony, a przed jej wysyłką, bądź wybrać opcję płatności za pobraniem (maksymalna kwota pobrania to 5000 zł).

Czas realizacji zamówienia i dostawa

Czas realizacji zamówienia oraz dostawy gotowego produktu zależny jest od wybranego modelu oraz czasu złożenia zamówienia, np. pod koniec roku, czy w szczycie sezonu czas ten może być nieco dłuższy. Czasy realizacji zamówień na poszczególne modele podajemy na naszej stronie. Dostawy markiz realizowane są przez cały rok, zarówno firmami spedycyjnymi, jak i transportem własnym. Dostawa realizowana jest w najkrótszym możliwym czasie od dostawy gotowej osłony na nasz magazyn.

Podsumowanie

W niniejszym artykule omówiliśmy zagadnienia związane z osłonami przeciwsłonecznymi tarasów i innych przestrzeni, takie jak ich rodzaje, praktyczne aspekty użytkowania, a także wybór i zakup odpowiedniego modelu. Przedstawiliśmy różne rodzaje markiz, takie jak tarasowe, balkonowe, sklepowe, koszowe, boczne czy markizorolety. Porównaliśmy sterowanie elektryczne i ręczne oraz omówiliśmy sposoby montażu. Przedstawiliśmy również kwestie związane z wyborem poszycia, utrzymaniem i konserwacją markiz.

W części dotyczącej wyboru i zakupu osłony przeciwsłonecznej omówiliśmy czynniki wpływające na cenę, takie jak materiał poszycia, rozmiar i funkcje dodatkowe. Przedstawiliśmy wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego modelu i producenta, dostępnych kolorów i materiałów, metod płatności oraz czasu realizacji zamówienia i dostawy.

Podsumowując, markiza to praktyczne i estetyczne rozwiązanie, które pozwala na ochronę przed słońcem, deszczem czy wiatrem. Wybór odpowiedniego modelu, producenta oraz materiału poszycia pozwoli na stworzenie funkcjonalnej i atrakcyjnej przestrzeni na tarasie, dostosowanej do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Odwiedź nas na Facebooku. Zobacz nasz kanał na YouTube.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapisz do PDF

Trwa generowanie dokumentu, poczekaj chwilę

Back Zapisz do PDF
Your cart email sent successfully :)