Żaluzja Drewniana 25 mm Dane Techniczne
Prezentujemy Państwu szczegółowe dane techniczne żaluzji drewnianych 25 mm. Budowa żaluzji, sposób wykonania poszczególnych elementów oraz szczegóły techniczne osłony stanowią bardzo ważne kryterium wyboru produktu na okno.
Znajdziecie tutaj wymiary i inne ważne informacje o wszystkich elementach, które składają się na żaluzje drewniane 25 mm z naszej oferty.
Rynna górna i mechanizm obrotowy
Rynna górna żaluzji wykonana jest ze stali i posiada wymiary 25 mm x 25 mm. Jej długość jest zawsze o 0,5 cm krótsza od szerokości żaluzji. Wynika to z faktu zastosowania tzw. ZRG – Zakończenia Rynny Górnej z tworzywa. W rynnie górnej ukryte są mechanizmy do sterowania żaluzjami.
Do żaluzji drewnianych stosowany jest mechanizm z krańcówką metalową oraz hamulec zaciskowo-przegubowy.
Rynna górna i mechanizm obrotowy – szczegóły techniczne
1. Zakończenie rynny górnej „ZRG” do rynny 25mm x 25mm
2. Mechanizm z końcówką metalową oraz hamulec zaciskowo-przegubowy
Umieszczenie mechanizmu w rynnie
Mechanizmy sterowania w rynnie górnej mogą być zamocowane na dwa sposoby:
1. Pokrętło i mechanizm podnoszący żaluzję po przeciwnych stronach rynny (minimalna szerokość żaluzji 21,5cm)
2. Pokrętło i mechanizm podnoszący żaluzję po jednej stronie rynny (minimalna szerokość żaluzji 30cm)
Mocowanie maskownicy drewnianej
Maskownicę montuje się do rynny górnej za pomocą magnesów. Element ten jest dopasowany kolorystycznie do koloru lamel. Istnieje możliwość wykonania maskownicy w kolorze innym niż kolor lamel.
Rozmieszczenie magnesów do mocowania maskownicy drewnianej
2 magnesy (10cm od krawędzi) – do 50cm szerokości żaluzji
2 magnesy (12cm od krawędzi) – do 110cm szerokości żaluzji
3 magnesy (12cm od krawędzi + środek pomiędzy zewnętrznymi magnesami) – od 110cm do 180cm szerokości żaluzji
4 magnesy (15cm od krawędzi + 2 magnesy w równej odległości od zewnętrznych) – od 180cm szerokości żaluzji
Maskownica drewniana rynny głównej
Maskownice rynny górnej mogą być wykonane w dwóch wersjach
Maskownica prosta (bez boczków)
– stosowana przy montażu żaluzji we wnękach, zasłaniająca wierzchnią część rynny górnej.
Maskownica z boczkami
– stosowana przy montażu żaluzji na powierzchniach niewnękowych, zasłaniająca również boczne części rynny górnej.
Maskownica z boczkami jest szersza od rynny górnej o około 2 cm.
Prowadzenie boczne FIX
Prowadzenie boczne (tzw. Fix) stosuje się głównie przy żaluzjach montowanych na uchylnych skrzydłach okiennych, umożliwiając tym samym stałe przyleganie żaluzji do skrzydła. Do zamocowania linki stalowej w rynnie górnej stosuje się tzw. kontrę w kształcie tulejki z wkrętem zaciskającym o wymiarze 6mm, natomiast do dolnego mocowania linki dodatkowo stosuje się podobną kontrę, ale o wymiarze 4mm.
W żaluzjach drewnianych stosuje się do prowadzenia bocznego linkę stalową oraz mocowania linki dolne płaskie lub kątowe. Mocowania płaskie linki stalowej stosuje się w przypadku, gdy żaluzja jest zawieszona na listwie przyszybowej blisko szyby. Mocowania kątowe stosuje się, gdy żaluzja jest zawieszona na ramie okiennej w pewnej odległości od szyby.
Prowadzenie boczne FIX
W lamelach żaluzji drewnianych 25 mm z prowadzeniem bocznym otwory na to prowadzenie mają kształt elipsy i umiejscowione są w odległości 1,5 cm od krawędzi lamela.
Prowadzenie boczne FIX
1. Mocowanie dolne FIX kątowe z kontrą.
2. Mocowanie dolne FIX płaskie z kontrą.
Zakończenie Rynny Dolnej
Zakończenie Rynny Dolnej (ZRD) z bolcem jest alternatywą dla prowadzenia bocznego FIX. Umożliwia również stałe doleganie żaluzji do okna, ale zamocowana jest tylko belka dolna (razem z mocowaniami górnymi TWIST) za pomocą mosiężnych uchwytów wkręcanych w belkę, które wpina się w mocowanie kątowe.
Zakończenie Rynny Dolnej
1. „Bolec” do zakończenia rynny dolnej w belce dolnej.
2. Mocowanie dolne zakończenia rynny dolnej z bolcem.
Mocowanie Żaluzji Drewnianej
Do zamocowania żaluzji drewnianych stosuje się dwa rodzaje uchwytów: do montażu inwazyjnego i bezinwazyjnego. Metalowy uchwyt mocujący „TWIST”, który umożliwia inwazyjne zamocowanie żaluzji (przykręcenie) do listwy przyszybowej, ale również do sufitu lub ściany. Ilość uchwytów mocujących jest zawsze równa ilości drabinek w żaluzji. Uchwyt do montażu bezinwazyjnego pozwala na zawieszenie żaluzji na ramie okiennej. Do tego uchwytu przykręcany jest uchwyt “twist”.
Mocowanie Żaluzji Drewnianej
1. Twist do rynny V-13
2. Uchwyt do montażu bezinwazyjnego
Belka dolna żaluzji
Standardowo wykończenie żaluzji drewnianej 25mm wykonane jest następująco: Drewniana belka dolna o wysokości 1,5cm. Ostatnia dolna lamela położona jest na belce dolnej. Drabinka w belce dolnej mocowana jest za pomocą korków belki dolnej.
Belka dolna żaluzji
Belki dolne wykonuje się zawsze krótsze od całkowitej szerokości żaluzji.
Wymiary belki dolnej w zależności od wykonania:
Standard (bez Fix i ZRD z bolcem) – 0,5cm
Fix – 4,5cm
ZRD z bolcem – 2,5cm
Mocowanie drabinki sznurkowej
Grubość sznurka stosowanego w żaluzji drewnianej 25 mm to 1,4mm. Na zdjęciu widoczny jest sposób mocowania drabinki sznurkowej w rynnie głównej żaluzji.
Dzwonki do sznurków
Sznurki do podciągania lamel zakończone są na dole tzw. dzwonkami. Są to elementy drewniane, stosowane w kolorach jak najbardziej zbliżonych do koloru lamel.
Bejcowanie boków lamel
Boki lamel bejcowane są kolorem najbardziej zbliżonym do koloru lamel.
Pokrętło lameli
Do obrotu lameli stosowane są pokrętła drewniane w standardowych wysokościach: 75cm, 100cm, 125cm, 150cm. Możliwe jest wykonanie pokrętła w niestandardowej wysokości. Kolory pokręteł dobierane są do kolorystyki lameli.
Właściwości technologiczne żaluzji drewnianych 25 mm
Lamele drewniane wykonane są z naturalnego drewna basswood o szerokości 25 mm. Ich konstrukcja przewiduje standardy tolerancji kształtu i wymiaru.
Dopuszczalne są niewielkie wygięcia oraz skręt lamel:
Maksymalne dopuszczalne skręcenie: 2mm/m
Maksymalne dopuszczalne wgięcie: 2mm
Uwaga! Przy wysokości żaluzji przekraczającej 150cm istnieje możliwość występowania zjawiska „niedomykania się” lamel w dolnych partiach przesłony. Wynika to z cechy konstrukcyjnej całego systemu odpowiedzialnego za obrót lamel. Nawet przy pełnym obrocie i wyraźnie wyczuwalnym oporze, przednia i tylna część drabinki nie będzie miała możliwości „zejścia się” w jedną płaszczyznę, co powoduje widoczne prześwity między lamelami.
Więcej na temat właściwości technicznych i jakościowych znajdziesz w pliku.
Do produkcji żaluzji drewnianych 25mm wykorzystywane jest naturalne drewno lipowe Basswood, znane z odporności na blaknięcie i różnorodności odcieni. Naturalne właściwości drewna, takie jak usłojenie czy sęki, są akceptowalne i podkreślają autentyczność materiału. Zmiany w percepcji koloru drewna mogą wystąpić w zależności od kąta padania światła, co jest naturalną cechą drewna. Na brzegach lamel mogą występować niewielkie uszczerbienia. Belka dolna i maskownica mogą być wykonane z drewna o nieco odmiennych odcieniach, co może być delikatnie widoczne spod bejcy. Cechy uznawane przez niektórych za wady świadczą o naturalnym pochodzeniu produktu oraz są jego niezaprzeczalnym atutem.