Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?Zadzwoń +48 518 075 074

Jaką markizę wybrać ?

Czym właściwie jest markiza ?

Markiza to osłona przeciwsłoneczna montowana na zewnątrz budynku.  Oferujemy szeroki wybór markiz od polskich producentów.  W uproszczeniu markiza składa się z aluminiowych elementów oraz poszycia- tkaniny chroniącej przed słońcem. Dostępnych jest 100 wzorów tkanin w różnych kolorach, jednolitych oraz w paski.  Występuje kilka rodzajów sterowania markizami, o których więcej dowiedzą się Państwo z naszego innego artykułu o sterowaniu markizą, automatyce, napędach i czujnikach.

Podczas upalnych, letnich dni każde osłonięte od palącego słońca miejsce jest na wagę złota. Najprostszym sposobem aby ochronić się przed gorącem wlewającym się do mieszkania oraz stworzyć zacieniony kącik na tarasie jest kupno markizy tarasowej. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów markiz. Na pierwszy rzut oka, wybór odpowiedniej markizy może wydawać się trudny, jednak bez obaw, podpowiemy ci jaką markizę wybrać. Zacznijmy jednak od początku:


Jaką markizę wybrać na taras ?

Markiza na taras to nie tylko osłona przed słońcem, ale także stały element na elewacji domu. Powinien być więc estetyczny i pasujący stylem do bryły budynku. I chociaż kolorystyka konstrukcji markiz jest bardzo podobna, warto zwrócić uwagę na kształt i wielkość kasety. Kolejną kwestią jest dopasowanie koloru tkaniny do całości. Dlatego zapewniamy duży wybór tkanin akrylowych w odcieniach jednolitych oraz paskowanych. Gdy już zdecydujemy jakie modele najbardziej nam się podobają, to skupmy się na kwestiach technicznych, czyli jakie rodzaje markiz wyróżniamy.


Rodzaje markiz tarasowych :

  • markizy z pełną kasetą (markizy kasetowe, markizy w kasecie). Kaseta markizy ma za zadanie chronić tkaninę przed zabrudzeniem. Markizy w kasecie różnią się od siebie konstrukcją oraz stopniem zasłonięcia zamkniętej markizy. Stanowią one nieodłączną część markizy i ich wielkość uwarunkowana jest od modelu osłony. Przykładowe modele to :  Palladio, Corsica, Dakar, Casablanca i inne. Ich konstrukcja malowana jest na jeden z minimum 5 rożnych kolorów. Markiza z kasetą produkowana jest na wymiar. Maksymalna szerokość markizy z pełną kasetą  to 7 metrów.
  • markizy bez kasety (z możliwością dokupienia półkasety) –  Belka nawojowa, na którą zwija się tkanina markizy jest odsłonięta, opcjonalna półkaseta markizy chroni zwiniętą tkaninę przed warunkami atmosferycznymi od góry oraz po bokach. Konstrukcja markizy bezkasetowej malowana jest na jeden z min. 5 rożnych kolorów, wzornik poszyć to ponad 100 wzorów jednolitych oraz w paski. Przykładowe modele to np.  Silver Plus, Malta, Australia, Jamaica i inne. Markiza bez kasety produkowana na wymiar. Maksymalna szerokość markizy bez kasety to 7 metrów.
  • Wyróżniamy także markizy duże XXL bez kasety – są to modele z szerokością powyżej 7 metrów (nawet do 12 metrów). Modele markiz różnią się od siebie konstrukcją oraz dostępnymi szerokościami i wysięgami. Przykładowe modele to : Mezzo, Forte, Big.

A więc co wybrać: Markiza w kasecie czy markiza bez kasety ?

Markiza, to produkt typowo zewnętrzny, więc będzie stale narażona na czynniki atmosferyczne. Na etapie wyboru modelu, rozważane są różne warianty montażu (do ściany, do sufitu czy do krokwi) ale warto też zadbać o to aby markiza była osłonięta. Wybór markizy bez kasety, sugerujemy wtedy, kiedy montowana będzie pod zadaszeniem np. balkonem. Więcej o rodzajach montażu markizy znajdą Państwo w naszym artykule o montażu markizy i regulacji kąta nachylenia.


Markiza nie tylko tarasowa, czyli pozostałe rodzaje markiz

Markizy tarasowe wyróżniają się przede wszystkim dużymi gabarytami, jednakże jeśli wymiary takiej markizy odpowiadają np. wymiarom balkonu, można je tam zamontować. Poniżej krótka specyfikacja innych rodzajów markiz dostępnych w naszej ofercie:

  • markizy balkonowo-sklepowe – markizy o maksymalnej szerokości 5 metrów, o znacznie mniejszych wysięgach (do 180cm). Dostępna jest markiza balkonowa poręczowa z ramionami przystosowanymi do zaczepiania o balustradę balkonu. Zobacz dostępne markizy balkonowo-sklepowe.
  • markizy koszowe – kojarzone są z zadaszeniem nad wejściem do sklepu, ale na szczęście w ostatnim okresie osłony te przeżywają renesans, znajdując zastosowanie nad wejściami do budynków mieszkalnych i publicznych. Odpowiednio wyeksponowane markizy koszowe mogą być najważniejszą ozdobą witryny sklepowej i znakiem rozpoznawalnym danej marki lub placówki.
  • markizy boczne – montowane są na balkonach, tarasach lub jako dodatkowa osłona przy markizach tarasowych i pergolach. Markiza boczna to idealny system w celu ochrony przed promieniami słonecznymi wschodzącego i zachodzącego słońca, podmuchem wiatru i ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów lub przechodniów. Markizy boczne posiadają specjalną konstrukcję umożliwiającą łatwy montaż do każdej powierzchni. Ich maksymalna wysokość to 2 metry, a wysięg to nawet 4 metry.
  • markizolety/markizorolety – to system łączący funkcje refleksola oraz markizy. Daje możliwość zacienienia i obniżenia temperatury wewnątrz pomieszczenia. Jako roleta chroni przed nasłonecznieniem, a otwarcie części markizowej zapewnia dobry widok na zewnątrz oraz łatwy dostęp do parapetu. Markizoleta ma zastosowanie wyłącznie zewnętrzne.

Czym oprócz markizy mogę osłonić się od słońca?

Poza markizami mamy w ofercie inne osłony przeciwsłoneczne. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami na temat klasycznych rolet okiennych oraz zasłon, a także żaluzji fasadowych, pergol tarasowych oraz refleksoli.

Odwiedź nas na Facebooku, zawsze informujemy tam o najnowszych promocjach i okazjach na osłony przeciwsłoneczne


Kategorie produktów

Zapisz do PDF

Trwa generowanie dokumentu, poczekaj chwilę

Back Zapisz do PDF
Your cart email sent successfully :)